Indrek Mäe • 19. aprill 2016 kell 11:13

Rootsi Keskpank sai inflatsiooni kiirendamiseks lisaaega

Rootsi Keskpanga (Riksbank) president Stefan Ingves.  Foto: EPA

Rootsi Keskpank sai erinevate finantsinstitutsioonide nõusoleku, et keskpanga sihiks seatud 2protsendiliine inflatsioonimäär võidakse saavutada pikema aja jooksul. Tänane otsus aitab vähendada madala baasintressimäära negatiivset mõju riigi majandusele.

Kuna Rootsi inflatsioonitase püsib soovitust madalamal, on Riksbank siiani kasutanud eesmärgi saavutamiseks baasintressimäära alandamist. „Riksbankil peab majandusstabiilsuse säilimise ning suurte negatiivsete muutuste vältimise nimel olema võimalus saavutada seatud inflatsioonieesmärk pikema perioodi vältel,“ ütles rahvusliku võlaagentuuri juhataja Hans Lindblad.

Varasemalt allus Rootsi reeglile, mille kohaselt tulnuks soovitud hindade tõus ja raha väärtuse langus saavutada kahe aasta jooksul.

Kiire tempo pole tulemust toonud

Rootsi Keskpanga president Stefan Ingves on saanud palju kriitikat liiga kiire baasintressimäära alandamise eest. Kuna soovitud inflatsioonitaset pole viie aasta jooksul suudetud sellest hoolimata saavutada, kardetakse, et Ingvesi rahapoliitika viib pigem kinnisvaramulli ning rekordiliste eluasemelaenude tekkimiseni.

Samuti ei meeldi analüütikutele Rootsi avaliku sektori võla kiire kasv viimase kahekümne aasta jooksul. Nimelt on riik suutnud selle kahekordistada. Just seetõttu hoidis Riksbank paar aastat tagasi baasintressimäära kõrgel.

„Riksbank on süsteemselt inflatsioonitaseme muutusi üle hinnanud,“ leiavad analüütikud. Praeguseks on baasintressi määr langetatud -0,5 protsendini ning keskpank ei välista soovitud inflatsioonitaseme saavutamise nimel ka valuutaturule sekkumist.

Hetkel kuum