Birjo Must • 29. aprill 2016 kell 9:15

Baltika vähendas kahjumit

Baltika tegevjuht Meelis Milder  Foto: Andras Kralla, Äripäev

Baltika käive vähenes esimeses kvartalis aastaga 6%, kuid ettevõttel õnnestus kahjumit vähendada.

Rõivafirma müügitulu oli tänavu esimeses kvartalis ligikaudu 10,5 miljonit eurot ja see vähenes aastaga 6%. Ettevõte lõpetas esimese kvartali 0,49 miljoni euro suuruse puhaskahjumiga. Eelmise aasta sama perioodi kahjum oli 1,14 miljonit eurot ning võrreldav tulemus ehk kahjum jätkuvatest tegevusvaldkondadest oli 0,78 miljoni eurot.

Baltika selle aasta esimese kvartali tulemused kinnitavad, et oleme valinud kasumliku kasvu saavutamiseks õige suuna. Samas tingib tihe konkurents rõivatööstuses olukorra, kus peame paremate tulemuste saavutamiseks jätkuvalt edasi pingutama, sest moeäris on iga uus hooaeg aina väljakutsuvam,“ kommenteeris pressiteate vahendusel tulemusi Baltika Grupi juhatuse esimees Meelis Milder.

Baltika Grupp kasvatas tänavu esimeses kvartalis hulgi- ja frantsiisimüüki, mille müügitulu suurenes võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 11% ja parandas brutomarginaali 5,2 protsendipunkti võrra. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on kahjum vähenenud üle kahe korra, olles viimase üheksa aasta sama perioodiga võrreldes väiksem.

Firma teatel suurenes hulgi- ja frantsiisimüügi müügitulu esimeses kvartalis 11%, mille tingis nii Montoni kollektsiooni müügile jõudmine tuntud ja hinnatud Saksamaa kaubamajade ketti Peek & Cloppenburg kui ka Venemaa jaekettide muutmine frantsiisipõhisteks partneriteks. Baltika rahvusvahelise veebipoe Andmorefashion.com müügitulu oli 0,25 miljonit eurot, mis vähenes esimeses kvartalis võrreldes eelmise aastaga 5%. Esimese kvartali jooksul avas Baltika kaks uut kauplust: Bastioni kaupluse Riias Origo keskuses ja Baltmani kaupluse Tallinnas Ülemiste keskuses.

Baltikumi käive kahanes

Baltikumi esimese kvartali jaemüük oli 8,4 miljonit eurot, vähenedes võrdluses eelmise aastaga 10%. Ettevõtte teatel mõjutasid esimese kvartali jaemüüki mitmed asjaolud. "Esiteks näitab moekaupade ostmise üldine aktiivsus nõrgenemise märke. Ühtlasi valis Baltika müükide juhtimiseks eelmisest aastatest erineva lähenemise: varude tase oli eelmise aastaga võrreldes planeeritult madalam ning ettevõte tegi müükide toetuseks vähem allahindluskampaaniaid," põhjendati langust.

Ettevõtte brutokasumi marginaal oli esimeses kvartalis 50,6%, mis on 5,2 protsendipunkti võrra kõrgem eelmise aasta sama perioodi marginaalist. Lisaks madalamatele allahindlustele aitas ettevõtte teatel marginaali kasvule kaasa efektiivsem sisseostu protsesside juhtimine ja dollari kursi nõrgenemine. Esimese kvartali brutokasum oli kokku 5,3 miljonit eurot, mis on 0,2 miljonit eurot rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Äridest loobumine tuli kasuks

Ettevõtte juhtkonna hinnangul kinnitavad esimese kvartali tulemused, et otsus lõpetada ise opereerimine kahjumlikel ja kõrge riskiga Ukraina ja Venemaa turgudel, andes need üle frantsiisipartnerile ja keskenduses kasumlikele Baltikumi turgude, oli õige suund.

Tänu nendele muudatustele sai firma teatel võimalikuks esimese kvartali tulemuse parandamine võrreldes eelnevate aastatega ja Baltika Grupi kahjum on võrdluses viimaste aastate sama perioodiga väiksemail tasemel. Lisaks rõhutati, et Ukraina ja Venemaa turult väljumisega on muudetud varude juhtimist efektiivsemaks ja vähendatud juhtimiskulusid.

„Baltika kasutas keerulisi aegu oma ärimudeli korrastamiseks ning loobus kahjumlikest äridest. Ühtlasi oleme tegelenud varude juhtimise efektiivsemaks muutmise ning juhtimiskulude vähendamisega, mis on oluliselt mõjutanud brutokasumi marginaali suurenemist ehk toetanud kasumlikkuse kasvu,“ täiendas Meelis Milder.

Baltika aktsia hind on tänavu Tallinna börsil langenud ligi 21%, 0,272 eurole.

Hetkel kuum