Jaanus Vihand • 10. mai 2016 kell 4:00

Hakka või vandenõuteooriad uskuma!

Pagulased  Foto: Pagulased

Mõte lasta riikidel valida pagulaste vastuvõtmise ja trahvi maksmise vahel tundub nii absurdne, et hakka või juba vandenõuteooriaid uskuma, kirjutab Coop Eesti juhatuse esimees Jaanus Vihand.

Heategemine on vajalik ja hädaliste abistamine samuti. Kui seda tehakse aga nii, et põlisrahvastest sõidetakse teerulliga üle, omavahel aetakse tülli seni sõbralikud riigid ja lausa ülikülluses väetatakse järjekindlalt äärmusluse idusid ning muudetakse olukord talumatuks ka juba varem Euroopasse saabunud pagulaste jaoks… Siin jääb kaine mõistus juba pisut hätta.  

Ka varem on Euroopat tabanud suured põgenikekriisid, kuid kunagi varem pole põgenikele loodud soodsamaid tingimusi kui oma inimestele.

Karta on, et Euroopa Liidu bürokraatial puudub ikka veel tegelik plaan olukorra suunamiseks ning olematu tundub ka eri institutsioonide koostöö. Selle asemel, et tegeleda algpõhjustega, kiiresti saada pidama Euroopa Liidu piir ja külma peaga välja töötada selge kava, on paanikas poliitikud asunud looma kahjulikke kokkuleppeid (Türgi) ja bürokraadid loopima mõtteid, mida mõne aja pärast hakatakse tõenäoliselt pidama kuritegelikeks.

Loodan siiski, et tegu ei ole euroliidu sihiliku lammutamisega mingitel hämaratel eesmärkidel ja põhjus on palju maalähedasem: selge ja puhas rumalus, millest kokkuvõttes ikkagi jagu saadakse ega lasta sel poliitilise korrektsuse ja arguse hooajal hävitada Euroopa ühte suurimat saavutust läbi aegade – rahulikult koos eksisteerivate riikide liitu.

Hetkel kuum