Birjo Must • 27. juuni 2016 kell 10:00

Kas on aeg Euroopa aktsiaid osta?

Investorid kaaluvad Euroopa aktsiate ostmist.   Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa suurimad rahajuhid on jagunenud kahte leeri selles, kas osta regiooni aktsiaid pärast ajaloo suurimat kukkumist või mitte.

Reedel tegi Euro Stoxx 50 aktsiaindeks 8,6%-lise kukkumise, mida vedas eest rekordiline pankade aktsiate müügilaine. Kardetakse, et Suurbritannia lahkulöömine Euroopa Liidust ähvardab terve Euroopa poliitilist ja majanduslikku stabiilsust, vahendab Bloomberg.

Kuigi niisugune langus on ajalooliselt pakkunud häid sisenemiskohti investeeringutesse, siis on varahaldusüksused UBS Groupis, Lombard Odieris, AXAs ja Zurich Insurance Groupis seda meelt, et praegu pole aeg šoppamiseks.

"Püsi praegu paigal oleks minu soovitus," rääkis UBS Wealth Managementi Suurbritannia investeeringute juht Caroline Simmons. "Turg püsib volatiilsena. Paljud riskid võivad kokku langeda. Olukord polnud sama euro kriisi, Lehmani kriisi või nafta hindade kokkukukkumise ajal. Kuigi neil sündmustel oli finantsturgudele suur mõju, siis ei olnud neil nii suurt tõenäosust tekitada pikaajalist poliitilist doominoefekti."

Odavaid aktsiaid jagub

Siiski muutusid näiteks Suurbritannia pankade aktsiad lähiajalooga võrreldes küllaltki odavaks. Näiteks Lloyds Banking Groupi aktsia 21%-line langus viis selle P/B suhte alla 0,9, mis on madalaim tase alates 2013. aastast. Odavad on ka teised FTSE 350 indeksisse ja Euro Stoxx Banks indeksisse kuuluvad aktsiad.

Peale finantssektori olid reedel suurimateks kaotajateks Euroopa telekommunikatsioonifirmad. Telefonica SA ja Telecom Italia aktsiahinnad langesid üle 16%.

Poliitilised riskid suured

Euroopa aktsiaturud on ka varem läbi teinud sarnaseid müügilaineid. 10. oktoobril 2008 kukkus regiooni aktsiaindeks 7,9%, kuna Lehman Brothers Holdingsi kollaps levis üle turgude. Viis kuud hiljem saavutas Euro Stoxx 50 pea 13 aasta madalaima tasemele. Kuigi kriisile järgnes kuueaastane tõus, siis said börsid ka 2011. ja 2012. aasta võlakriisi ajal korralikult läbi raputatud.

Lombard Odieri spetsialist Bill Papadakis kavatseb oodata ära, kuidas reageerivad riigijuhid Brexitile, enne kui kuulutab turupõhja.

"Ma pean nägema kindlaid märke enne, kui saan olla kindel selles, kuidas edasi minna. Järsk langus on kindel. Aga jälgin olukorda enne riski suurendamist," lausus ta.

Mõned arvavad teisiti

Brexiti hääletuse tulemustele järgnenud reaktsioonid on olnud kiired. Inglise keskpanga juht Mark Carney teatas reedel, et keskpank on valmis pumpama finantssüsteemi täiendavat raha. Saksamaa kantsler Angela Merkel kutsus tänaseks Berliini Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'i, Itaalia peaministri Matteo Renzi ja Euroopa Ülemkogu presidendi Donald Tuski.

Paljud finantsspetsialistid arvavad, et näeme veel täiendavat langust. Samas aga otsib Deutsche Banki varahalduse osakond turult juba sobivat ostuvõimalust. Ka Notz Stucki & Cie. fondijuht Pierre Mouton on pannud Briti firmadele juba silma peale. Nende hulgas on näiteks Wolseley, mis müüb umbes kaks kolmandikku ehitusmaterjalidest USAsse ja võidab seetõttu nõrgast naelast.

"Me peaksime saama hingetõmbe aega," lausus Mouton. "Oleksin üllatunud, kui langeme palju rohkem. Mind köidavad Briti firmad, mis ekspordivad USAsse."

Zurich Insurance'i spetsialist Guy Miller hoiab enda sõnul turgudest eemale just kasvava poliitilise riski pärast. "Kuna poliitiline maastik muutub, siis sellele panustamine on väga riskantne. Turud jäävad volatiilseks ja seal võib vastu näppe saada," märkis ta.

Hetkel kuum