Sirje Rank • 19. jaanuar 2017 kell 14:10

Euroala inflatsiooni kiirenemine keskpanka veel ei veena

Mario Draghi  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi möönis keskpanga selle aasta esimese intressinõupidamise järel, et inflatsioon euroalal on järsult kiirenenud, kuid peamiselt on selle põhjuseks nafta hind.

Alusinflatsioon, kust energia- ja toidukaupade hinnad on välja jäetud, on endiselt tagasihoidlik, mistõttu keskpank ei näe praegu põhjust rahapoliitikas muutusi teha.

„Praegu ei ole mingeid veenvaid märke alusinflatsiooni kiirenemisest,“ ütles Draghi nõupidamisele järgnenud pressikonverentsil.

Läinud aasta detsembris kiirenes inflatsioon euroalal järsult – novembri 0,6 protsendilt 1,1%-le. Euroala suurimas majandusruumis Saksamaal kiirenes inflatsioon 1,7%-le, mis on Saksamaal hagu alla andnud nõudmistele, et Euroopa Keskpank hakkaks erakorralist rahapoliitilist stiimulit kokku tõmbama. Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles äsja, et Saksa poliitikutel on väga raske inimestele Euroopa Keskpanga poliitikat põhjendada.

Draghi manitses sakslasi kannatlikkusele, sest euroala majanduse kosumisest võidavad kokkuvõttes kõigi euroala riikide kodanikud. „Kui majanduse toibumine kindlustub, tõusevad ka intressimäärad,“ ütles Draghi. „Tuleb lihtsalt kannatlik olla.“

Euroopa Keskpanga nõukogu otsustas säilitada põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 0,00%, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,25% ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana –0,40%. Keskpank kinnitas üle mullu detsembris tehtud otsuse, et igakuiseid varaoste 80 miljardi euro ulatuses jätkatakse kuni 2017. aasta märtsi lõpuni ning sealt edasi kuni aasta lõpuni väheneksid summad kuus 60 miljardile eurole.

Programm kestab aasta lõpuni või vajaduse korral kauem, kuid igal juhul seni, kuni inflatsiooni areng on EKP nõukogu hinnangul jõudnud püsivalt soovitud tasemele ehk 2% piirimaile.

Euro nõrgenes veidi USA dollari suhtes ja kauples tasemel 1,0608 dollarit eurost.

Hetkel kuum