Hiinlased ostsid Eesti suurima kinoäri

Forum Cinemas ASi juhi Kristjan Kongo sõnul on tehingust ainult võita nii ettevõttel kui ka selle klientidel.  Foto: Andres Haabu / Äripäev
Urmo Andressoo • Mait Kraun • 23. jaanuar 2017 kell 13:15

Hiina rikkaima inimese Wang Jianlini rajatud Dalian Wanda Group laiendab haaret – ettevõte ostis Põhjamaade ja Balti riikide suurima kinooperaatori Nordic Cinema Groupi, millele kuulub ka Eestis tegutsev Forum Cinemas, kirjutab Bloomberg.

865 miljoni eurone suurtehing Forum Cinemas ASi juhi Kristjan Kongo sõnul Baltikumi tütarfirmat oluliselt ei mõjuta. "Kui üldse, siis pigem positiivselt," tõdes ta, viidates sellele, et uus omanik on Forum Cinemase  plaanidele tulevikus laieneda juba oma heakskiidu andnud. "Pigem näeb AMC isegi uusi võimalusi Baltikumis laienemiseks," sõnas Kongo, uskudes et esmaplaanis mingeid olulisi muutusi ei toimu, kuid et pikemas perspektiivis saavad nad uue omaniku all hoogu juurde.

Kongo oli ka ise läbirääkimistelaua taga, esindades Nodric Cinema Groupi Baltikumi haru. "Nii meil kui ka meie klientidel on tehingust ainult võita, meie strateegiad on väga sarnased. Oleme orienteerunud kasvule ja ühise tee leidmine ei olnud väga keeruline," kirjeldas Kongo tehinguni jõudmise protsessi.

Kolm uut kino 

Konkreetselt sellest, kuidas ja kuhu laieneda plaanitakse, on Kongo sõnul veel vara rääkida. "Mitu projekti on käimas nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Kahe aasta jooksul lisandub Eestisse Forum Cinemase märgi all vähemalt kolm uut kino," avaldas ta, kuid lisas, et projekte on aga veelgi rohkem. Mastaapsele laienemisele aitab Kongo sõnul kaasa ka see, et kinnisvaraarendajad soovivad püsti pandavates hoonetes näha kinosid. "Igale poole muidugi kino ei mahu, püüame asjale ratsionaalselt läheneda ning leida asukohad, kus ka ise potentsiaali näeme," selgitas kinojuht.

Edukas aasta

Möödunud aasta läks Kongo sõnul ettevõttele edukalt. "Isegi paremini, kui ootasime või eeldasime, kuna filmiaasta oli nõrgem kui 2015. Samas tegid filmid oodatust parema tulemuse ja suutsime ka Coca-Cola Plazas miljonit külastajat teenindada. Oleme oma tulemusega väga rahul ning läksime uude aastasse veel suuremate ootustega," avaldas Kongo.

Tallinna äärelinnadesse ja magalatesse kerkinud kinod kesklinna kinode klientuuri Kongo sõnul ära ei ole söönud. "Näiteks Viimsi kino on väga tubli ja kasvatab just oma ümbruskonnas kinoturgu. Ilma, et ta kannibaliseeriks juba olemasolevaid kinosid," tõdes ta. Sellised edulood on ka Kongo sõnul andnud neile kindlustunnet äärelinnadesse kinode avamist ette võtta. "Kinos käimine ikkagi aasta-aastalt kasvab. Eesti on kinokülastavuselt üldse äärmiselt tugev - külastavus on tunduvalt üle Euroopa keskmise. Eestlane on kinorahvas ja loodame, et see trend ei muutu," lisas Kongo.

Hiinlaste Dalian Wanda Groupi omanduses AMC Theatres teatas täna, et on jõudnud kokkuleppele Põhjamaade ja Balti riikide suurima kinofirma Nordic Cinema Group Holdingu ostmiseks. Tehingu väärtus ulatub 865 miljoni euroni.

Ettevõtte müüvad hiinlastele praegused omanikud, kelleks on Euroopa erakapitalifirma Bridgepoint ja Rootsi meediahiid Bonnier Holding (Bonnier on ühtlasi ka Äripäeva emafirma). Rootsi kroonides on tehingu hind 8,25 miljardit.

Hiinlased juhivad Euroopa ja USA kinoturgu

Ost tugevdab veelgi AMC Theatresi positsiooni, sest juba praegu ollakse suurim kinode operaator Euroopas. Ettevõtted ootavad tehingu jõustumiseks veel Euroopa Komisjoni regulaatorite heakskiitu, mis loodetakse saada aasta esimeses pooles.

Nordic on 68 kino omanik ning vähemusosalus (alla 50 protsendi) on ettevõttel 50 kinos. Ettevõttele kuulub palju brände, mille seas on SF Bio Rootsis, SF Kino Norras, Finnkino Soomes ja Forum Cinemas Eestis, Lätis ja Leedus. Nordic tegutseb ka Taanis.

Nordicul on Rootsi, Soome, Eesti, Läti ja Leedu kinoturul kõige suurem turuosa. Norras on ettevõte turuosalt teisel kohal, aga ka seal peaks firma ootuste kohaselt esikohale tõusma, sest järgmisel aastal avatakse Norras uued kinosaalid.

Haare laieneb

AMC Theatres on viimase aastaga haaret tublisti laiendanud. Eelmise aasta lõpust osteti 1,2 miljardi dollari eest Londonis asuv Odeon & UCI Cinemas, mis on Euroopa suurim kinode operaator. Vahetult enne aasta lõppu osteti 1,1 miljardi dollari eest ka Carmike Cinemas, mille järel sai ettevõttest turuliider ka USAs.

„Oleme teinud viimase 12 kuu jooksul kolm mahukat tehingut, mis annab AMC-le võimaluse geograafilist haaret edasi laiendada. Saame oma globaalset juhtpositsiooni kindlustada,“ ütles AMC president ja tegevjuht Adam Aron.

Hetkel kuum