Mait Kraun • 21. mai 2017 kell 16:00

Bitcoini meeletu kasvutempo jätkub

Bitcoin.  Foto: EPA

Bitcoin ületas nädalavahetusel esmaskordselt 2000 dollari taseme ning jõudis kõigi aegade rekordini. Tõusule on kaasa aidanud globaalne poliitiline ebakindlus ning krüptoraha arengud, vahendab CNBC.

Pühapäeva lõunaks kauples bitcoin 2079 dollari juures, selgub Coindeski bitcoini hinnaindeksi andmetest. Võrreldes eelmise nädalaga on hind kallinenud üle 10protsendi. Bitcoini turuväärtus on nüüdseks kasvanud 34 miljardi dollarini. Ainuüksi kahe kuuga on krüptovaluuta väärtus kahekordistunud.

Bitcoini hinnatõusu on põhjustanud mitmed erinevad faktorid. Näiteks võib tuua Jaapanis suurenenud kauplemise ja debati, milline peaks olema bitcoini alustehnoloogia.

Kauplemise kasvu juhivad Jaapan ja Lõuna-Korea

Jaapani jeeni ja Lõuna-Korea voniga on ostetud üha enam bitcoine ning praeguseks moodustavad need kaks valuutat krüptoraha kauplemisest 48,6 protsenti, selgub CryptoCompare’i andmetest. Seda tänu Jaapanis vastu võetud seadusele, mis lubab jaemüüjatel aktsepteerida bitcoini legaalse maksevahendina. Alates sellest on bitcoiniga kauplemine Jaapanis väga populaarseks muutunud.

Jaapani jeenis mõõdetud bitcoini turud on lisaks sellele ka kallimad kui näiteks USA turud. Hinnavahe ulatub umbes 5protsendini. Kõige enam kaubeldaksegi bitcoiniga just jeenides ning see surubki hindasid kõrgemale.

„Hinnavahe pealt on võimalik kasumit teenida ning see annab juhtohjad Jaapani turu kätte. Praegu moodustavad Korea von ja Jaapani jeen 48 protsenti kauplemismahtudest,“ ütles krütorahade võrdlusega tegeleva CryptoCompare’i tegevjuht Charles Hayter.

Bitcoin on turvasadam

Bitcoin on olnud investorite jaoks ka „turvasadam“ (umbes nii nagu kuld). Viimasel ajal on investorid muretsenud poliitilise ebastabiilsuse ja teiste varaklasside tootluse pärast.

Kolmapäeval hakkasid aktsiaturud kiiresti langema, sest selgus, et USA president Donald Trump küsis toonase FBI juhi James Comey käest, kas ta saaks Venemaaga seotud uurimise ära lõpetada. Nädala lõikes langes Standard & Poor’s 500 indeks 0,4 protsenti. Kolmapäeval kukkusid aktsiad ligi 2 protsenti, mis on viimase aasta suurim langus.

Investorid kardavad, et Trump ei pruugi lubatud majandusreforme – regulatsioonide vähendamist, maksude alandamist ja infrastruktuuri kulutusi – läbi suruda.

Brasiilias on poliitilist ebastabiilsust tekitanud aga uus president Michel Temer, kes pakkus tunnistajale väidetavalt altkäemaksu, et too korrputsiooniskandaalis oma suud lahti ei teeks.

Bitcoini probleeme on võimalik lahendada

Krüptoraha maailmas on käimas ka sisemine debatt, mille keskmes on bitcoini aluseks olev blockchain. Praegu kulub bitcoini ülekannete tegemiseks ebatavaliselt pikk aeg ning teenustasud on küllaltki kõrged.

Paljud krüptoraha kogukonna osalised tahtsid kasutusele võtta niinimetatud „kõva kahvlit“. See oleks tähendanud, et luuakse kaks erinevat krüptovaluutat.

Eksperimendi käigus ühe teise krüptovaluutaga – Litecoiniga – selgus, et „kõva kahvlit“ ei pruugigi vaja olla ning see on investorites optimismi tekitanud. Litecoiniga tehtud eksperdimendi käigus selgus, et ülekannete kiirendamine võib olla võimalik ka muud moodi.

„Uued arengud Litecoiniga, mis eksperimenteerib alternatiivsete ümberarvestamise lahendustega, võib pakkuda bitcoini jaoks helgema tuleviku ning tagada pikaajalise hinnatõusu – muidugi juhul, kui neid samu süsteeme saab bitcoini peal kasutada,“ ütles krütpvaluutade vahetusbörsi Gatecoini tegevjuht Aurelien Menant.

Hetkel kuum