Mait Kraun • 10 august 2017

USA aktsiaturud kukkusid järsult

New Yorgi börs.  Foto: EPA

Geopoliitiliste pingete kasv tekitas finantsturgudel hirmu, mille tõttu langesid aktsiad viimase kolme kuu kiireimas tempos, vahendab Bloomberg.

Standard & Poor’s 500 indeks lõpetas erakordselt rahuliku perioodi USA aktsiaturgudel ning Chicago börsi volatiilsusindeks (VIX) tõusis kiireimas tempos alates aprillist.

Päästikuks oli geopoliitiliste pingete teravnemine – nimelt jagavad üksteise võidu teineteisele ähvardusi Põhja-Korea ja USA ning analüütikute hinnangul on reaalse sõja oht kasvamas. Kuld tõusis üheksa nädala kõrgeima tasemeni ja USA riigivõlakirjad kallinesid.

Enne tänast olid turud kolm nädalat erakordselt rahulikud. S&P 500 indeks ei olnud 15 kauplemispäeva jooksul liikunud kordagi üle 0,3protsendi.

„Turud on riskide suhtes väga ettevaatlikuks muutunud,“ ütles investeerimisfirma Gradient Investments LLC portfellihaldur Mariann Montagne. „Kui börsifirmade tulemused ei ületa ootusi, siis aktsiaid müüakse. Me ei näe, et raha tuleks turule tagasi, sest õhus on geopoliitilised riskid.“

S&P 500 indeks langes 1,5 protsenti, 2438 punktini. Tegemist on suurima langusega alates 17. maist ning madalaima tasemega alates 11. juulist. Volatiilsusindeks tõusis 45 protsenti, 16,12 punktini.

Nasdaq Composite kukkus 2,1 protsenti ja Dow Jones kaotas 200 punkti. Euroopa aktsiaturge kajastava Stoxx Europe 600 langes 1protsendi ning jõudis madalaima tasemeni alates 27. märtsist.

WTI toornafta odavnes 2,1 protsenti ja Brent taandus 1,6 protsenti. Kummagi barrel maksis päeva lõpuks vastavalt 48,51 ja 51,85 dollarit. Kulla hind tõusis ühe protsendi, 1292 dollarini untsist.

Hetkel kuum