Sirje Rank • 6. september 2017 kell 9:23

Draghi jätkab köielkõndi

Mario Draghi  Foto: Scanpix/Reuters

Neljapäeval on Euroopa Keskpangas järjekordne rahapoliitika arutelu ning taas on peamine küsimus, kas öeldakse midagi keskpanga suure stiimulprogrammi lõpetamise kohta.

Euroopa majandus on jõudsalt kosumas ning üha valjemalt kõlavad hääled, et aeg on stiimul lõpetada. Täna lisas oma hääle Saksa suurima panga Deutsche Banki juht John Cryan, manitsedes keskpanka kurssi muutma, kuna odav raha paisutab varade hinnamulli.

Põhjus, miks Euroopa Keskpank viivitab, on jätkuvalt liiga aeglane inflatsioon. Mario Draghi on rõhutanud viimasel ajal iga rahapoliitilise nõupidamise järel, et stiimulit ei lõpetata enne, kui inflatsioon on omal jõul ja jätkusuutlikult jõudnud optimaalseks hinnatud 2% lähistele. Augustis kiirenes inflatsiooninäit euroalal 1,5 protsendile, kuid kiirendus tuli valdavalt kütuse hinnast. Alusinflatsioon, kust heitlikumad kütuse ja toidukaupade hinnad on välja jäetud, oli vaid 1,2%.

Suvel ütles Mario Draghi, et erakorralise stiimuli lõpetamist hakatakse arutama sügisel. Homse kohtumise eel on analüütikutes süvenenud veendumus, et konkreetsemad teadaanded nihkuvad siiski alles oktoobrisse. Või detsembrisse, kuid siis jääks teavitamine juba väga viimasele minutile.

Aeglane väljumine

Praegu on Euroopa Keskpank teatanud, et enam kui 2 triljoni euro suuruse mahuga varaostuprogramm jätkub selle aasta lõpuni. Analüütikud eeldavad, et alates jaanuarist hakkab keskpank oma tugiostude mahtu vähendama. Agentuuri Bloomberg analüütikud prognoosivad näiteks, et esimese sammuna vähendatakse igakuiste tugiostuide mahtu praeguselt 60 miljardilt eurolt 40 miljardile eurole. Seda sammu hakkab tagant kannustama juba see asjaolu, et keskpanga varaostuprogrammi sobivaid väärtpabereid hakkab turul nappima. Sest keskpank on paika pannud limiidid, et riskid liialt ei kontsentreeruks. Eeldatakse, et programm pikeneks vähemalt kuue kuu võrra. Esimest intressimäärade tõusu ei näe Bloombergi analüütikud enne 2019. aastat.

Euroopa Keskpangale ja Mario Draghile on stiimuli lõpetamine paras köielkõnd. Seda tuleb teha moel, et turud rabelema ei hakkaks, ning võimalikult kooskõlas teiste keskpankadega. Ka neile on peavaluks aeglane inflatsioon, mis majanduskasvu toibumisest hoolimata vedu ei taha võtta. Euroalal hoiab inflatsiooni tagasi ka euro tugevnemine. Keskpank püüab reageerimiseks kõik võimalused lahti hoida.

Kui aga liiga lõtva rahapoliitikat liiga kaua jätkata, riskib finantsturgudel paisuda taas suur mull, mille plahvatusel oleks reaalmajandusele laastavad tagajärjed.

Neljapäeval avaldab Euroopa Keskpank ka oma värske majandusprognoosi. Eeldatakse, et majanduskasvu vaade jääb suuresti samaks või tõstetakse seda veidi, inflatsiooniprognoosi võib keskpank aga kärpida.  

Hetkel kuum