Mait Kraun • 10. detsember 2017 kell 4:00

Investorid vaatavad Fedi tegevusele läbi sõrmede

Föderaalreservi Marriner S. Eccles nimeline peahoone.  Foto: Bloomberg

Investorid arvavad, et Föderaalreserv tõstab järgmisel nädalal kindlasti intressimäärasid. Tundub, et aktsiaturgusid pole keskpanga tegevus karvavõrdki mõjutanud, kirjutab MarketWatch.

Osaliselt on see tingitud kindlasti sellest, et investorite hinnangul on intresside tõstmise tõenäosus 100 protsenti, selgub CME FedWatchi andmetest. Samas püstitab see väga tähtsa küsimuse. Kas turud ei ole enam lõdvast rahapoliitikast niivõrd palju sõltuvuses?

Standard & Poor’s 500 indeks on jälle jõudnud rekordite lähedale. Indeks taastus tehnoloogiasektori langusest ning lõpetas nädala positiivse noodiga. Tänavu on S&P 500 kallinenud rohkem kui 18 protsenti – sellele on hoogu andnud börsifirmade kvartalitulemuste paranemine ja tugev majanduskasv. Lisaks sellele loodetakse varsti näha ka maksukärpeid.

Intresside tõus investoreid ei morjenda

Föderaalreservi poliitika on ajaloolisi näitajaid vaadates jätkuvalt küllaltki vastutulelik – intressid on väga madalal. „Tundub aga, et investoreid intressimäärade tõus eriti ei morjenda,“ ütles BMO Private Banki investeeringute juht Jack Ablin.

Investorite ootused tulevikus toimuvate intressitõusude osas võivad olla liiga tagasihoidlikud. Föderaalreservi intresside futuuriturul on näha, et investorid ootavad 2018. aastaks vaid kahte intressitõusu. Osalt on see arusaadav – keskpank on alates 2013. aastast pidevalt omaenda intressitõstmise prognoosidele alla jäänud. Nüüd on turud hakanud sellega arvestama. Asjaolud võivad olla aga muutunud.

Föderaalreservi enda ametnikud prognoosivad, et nad tõstavad praegusest kuni  2018. aasta lõpuni intresse neljal korral. Oregon Economic Forumi majandusprofessor Tim Duy ütles, et tõenäoliselt tõstabki keskpank järgmisel aastal intresse kolmel korral.

Föderaalreserv kardab kriitikat

„Ma arvan, et enamus Föderaalreservi rahapoliitikutest arvab pigem seda, et viimase kolme kuu tugev majanduskasv võib tekitada majanduse ülekuumenemise, kui intresside tõstmisega ei jätkata (detsembris 25 baaspunkti ja järgmisel aastal 75 baaspunkti). Kui majandus püsib tugev ja töötuse määr langeb edasi, siis pigem kaldub Föderaalreserv intresse tõstma,“ kirjutas Duy.

Majanduse ega turgude jaoks ei ole see aga tähtis, ütles Ablin. „Turud kipuvad reaalsust alahindama. See on aga normaalne, sest turgudel on ootuste muutumisega kohanemiseks piisavalt aega. Peamine point on aga see, et Föderaalreserv ei kõiguta enam turgusid.“

Investorid teavad, et Föderaalreserv on alustanud ka oma bilansi vähendamisega ja ka selle negatiivsed mõjud on alla neelatud. Lisaks sellele toimub keskpangas ka juhi vahetus. Detsembrikuine kohtumine saab olema Janet Yelleni viimane ning järgmisel aastal astub ametisse juba Jerome Powell.

„Föderaalreservi mantra on see, et halba ei tohi teha. Nad ei taha, et neid uue majanduslanguse tekitamises süüdistataks, selle tõttu ei olda ka agressiivsed. Aga kui majandus kasvab umbes 2 protsenti aastas, siis nad võivad intresse vabalt tõsta neljal korral,“ ütles Ablin.

USA majandus tugevas seisus

Reedel avaldatud tööturu raportist selgus, et USA majanduses loodi novembris 228 000 uut töökohta, töötuse määr püsis aga 4,1 protsendi juures. Palgakasv oli 0,2 protsenti, mis on küllaltki madal number.

Palkade aeglane tõus ei ole tarbijate ja tööliste jaoks hea uudis, aga see on suurepärane just ettevõtetele. „Tööturu raport näitab, et keskkond on firmade jaoks väga heas seisus. Majandus kasvab, aga tööjõukulude kasv ei söö kasumit ära,“ ütles FIS Groupi investeeringute juht Tina Byles Williams.

Williams aga hoiatas, et me oleme jõudnud kasumite kasvu hilisesse staadiumisse ning suuremalt jaolt on need aktsiahindadesse juba sisse arvestatud. Kõige suurem risk on aktsiaturgudel praegu liigne rahulolu ja optimism.

„Turud on 2017. aastal geopoliitilistele riskidele läbi sõrmede vaadanud ning investorid on väga rahulolevaks muutunud. Kui poliitikad ja kasumid on hindadesse arvestatud, siis võib kehvade üllatuste mõju olla väga negatiivne,“ ütles Williams.

Järgmisel nädalal saavad investorid USA majandusest küllaltki hea ülevaate. Kolmapäeval tulevad inflatsiooniandmed ning teisipäeval saame teada tootmishinnaindeksi. Neljapäeval tulevad jaemüük ning töötu abiraha taotlejate arv.

Föderaalreservi kahepäevane kohtumine lõpeb kolmapäeval ning otsus avalikustatakse Eesti aja järgi õhtul kell 21:00.

Hetkel kuum