Peatükid

Puukentsefaliidi vastu tasub vaktsineerida ka suve hakul

Viiendik ehk 384 mullust borrelioosijuhtu registreeriti Saaremaal, Saaremaale järgneb Tallinn 371 haigestunuga.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180621/BOOK02/180629915/AR/0/AR-180629915.jpg

Soojade ilmade saabumise ja puugihooaja algusega seoses tuletab terviseamet looduses matkajatele meelde, et puukborrelioos ja puukentsefaliit on Eestis pidevalt levinud haigused, millest puukentsefaliidi vastu on võimalik end vaktsineerida.

Puukidega võib kokku puutuda pea igaüks, seega on puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine aktuaalne igal aastal. Seda enam, et puukentsefaliit on tõsine ja ohtlik haigus, millesse haigestumine toob kaasa mitmeid ebameeldivusi,“ ütles terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko, kelle sõnul tuleks võimalusel puukentsefaliidi vastu end vaktsineerida juba talvel või varakevadel, kuid kindlasti tasub vaktsineerimise peale mõelda ka praegu.

“Kui praegu esimene süst ära teha, saab inimene korraliku kaitse haiguse eest juba suve teiseks pooleks. Seega sügisel seenele minnes võib end juba kindlamalt tunda.”

Täielik puukentsefaliidi vastane vaktsineerimine koosneb kolmest süstist: kaks esimest üheks hooajaks piisava immuunsuse andvat süsti tehakse 1–3kuulise vahega, kolmas kuni aasta hiljem. Seejärel on kaitset vaja iga 3–5 aasta tagant kordussüstiga uuendada. Vaktsiini eest tuleb inimesel endal tasuda.

Terviseameti andmetel on aastaga kasvanud haigestumine nii puukentsefaliiti kui ka puukborrelioosi – eelmisel aastal registreeriti puukentsefaliiti haigestumist 87 ja puukborrelisioosi 1963 korral, 2016. aastal olid vastavad näitajad 81 ja 1420. Viiendik ehk 384 borrelioosijuhtu registreeriti Saaremaal, Saaremaale järgnesid Tallinn 371, Harjumaa 240 ja Pärnumaa 232 haigusjuhuga. Entsefaliiti registreeriti enim Tallinnas (27 juhtu) ja Saaremaal (19 nakatumist). Selle aasta nelja kuuga on Eestis registreeritud 181 puukborrelioosi haigusjuhtu, puukentsefaliiti sel aastal veel registreeritud ei ole.

Puukborrelioosi vastane vaktsiin küll puudub, kuid haigestumist saab ennetada puugihammustusi vältides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. June 2018, 14:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing