Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Olen Inteli-karu

12. juuni 2018, 16:45
Kaupleja Alex usub, et Inteli tulevik on pilvine.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180612/TRADER/180619906/AR/0/AR-180619906.jpg

Nagu eile reklaamisin, läksingi USA turu avanedes Inteli aktsias lühikeseks. Juba eelturul näitas Intel kerget miinust ja lõpetas ka kauplemispäeva punases.

Müüsin sada Inteli aktsia CDFi 54,71 dollari tasemelt, pannes stop-loss'i 55,72 dollari juurde. Eile turu sulgudes oli mu positsioon juba pisukeses plussis.

Intel kaotab rivaalile turgu

Eile saatis oma kommentaari Inteli kohta laiali ka investeerimispank Nomura, kelle reiting aktsiale on seni "osta" hinnasihiga 60 dollarit. Nomura analüütik Romit Shah oli käinud koos teiste analüütikutega Inteli tegevjuhi Brian Krzanichiga kohtumas ning vahendas oma viimases uudiskirjas firmajuhi juttu.

Tähelepanuväärne on, et Krzanich ei peida samuti pead liiva alla ses osas, mis seisus on Intel konkurentsis vana rivaali AMDga. AMD, kelle osakaal serveriprotsessorites oli mullu mõõdetav vaid ühe protsendiga, saab firma enda hinnangul tänavu kätte turuosa, mis jääb "ühekordse numbriga kirjutatavate protsentide keskele" ehk tõlgitult umbes 4-7%.

Krzanich aga ütles analüütikutele, et Inteli eesmärk on takistada AMDd saamast kätte 15–20protsendist turuosa. Seega on ta ise AMD suhtes veel optimistlikum kui AMD juhid. Ja mis on hea AMD-le, on halb Intelile.

Veel vahendas Shah, et Krzanich ei tõmmanud liivale piiri, kustmaalt Inteli turuosa kaotus lõpeb. Kui firmajuht ise on nii pessimistlik, mis siis minulgi enam muud kui aga firma aktsiat lühikeseks müüma.

Ühtlasi võiks juba lõigata vorsti mõlemast otsast ehk minna AMD aktsias pikaks. Kaalusin eile ka seda, kuid see tehing ei ole sugugi nii lihtne ja üheselt selge kui Inteli lühikeseksmüük. Esiteks on AMD-l suur huvi ka graafikaprotsessorite turul, kus Nvidiaga käib praegu kibe võitlus esikoha pärast krüptovaluutade kaevandusmasinates, mis koosnevadki peaasjalikult tipptaseme graafikakaartidest.

Teiseks on AMD aktsia eelmisest nädalast saadik omajagu rallinud. Kardan, et praegu positsiooni võtmine tähendab lühiajalise tipu hinnaga ostmist. Seega: ma ostaks AMDd küll, aga ootan enne korrektsiooni.

Head aega, Cisco

Eile tõstsin oma Cisco positsioonis stop-loss-orderi pisut üle ostuhinna taseme. Selle positsiooniga oli nii, et ma võtsin selle sisse pärast seda, kui aktsia reageeris liiga palju ettevõtte majandustulemustele. Nüüdseks oli aga see idee otsa lõppenud ja seega tuli positsioonist väljuda, püüdes teha seda nii väheste kaotustega kui võimalik.

Iga positsiooni puhul tuleb lisaks selle ülespaneku ja mahavõtmise komisjonitasudele arvesse võtta ka positsiooni lahtihoidmise teenustasu (swap). Kui positsioon on lahti ning ei liigu ei sinna- ega siiapoole, kasvab teenustasu ikka muudkui suuremaks.

Sestap tõstsin Ciscos stop-loss'i nii kõrgele, et tulgu mis tuleb, mu komisjonitasud ja teenustasud katab müügihind igal juhul. Ja viis minutit pärast seda otsust lõigi Cisco positsioon 43,5 dollari tasemel korgid välja.

Aga ma ei kurvasta, sest nagu ütlesin, oli idee ammu lõppenud ja ainus, mis selles positsioonis muutus, oli üha suurenev teenustasu. Ja kokkuvõttes jäin mõne euro jagu ikkagi plussi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2018, 15:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing