Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Mis kõik võib Teslal valesti minna?

01. august 2018, 17:37
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180801/TRADER/180809961/AR/0/AR-180809961.jpg

Täna ootab USA aktsiaturg hinge kinni pidades Tesla teise kvartali tulemusi.

Mina otsustasin neid oodata koos lühikese positsiooniga: puhtalt tõenäosuse pealt võib öelda, et neid asju, mis Teslal valesti võivad minna, on rohkem kui potentsiaalselt häid või kas või neutraalseid.

Analüütikud on vaiksed

Tavaliselt võtavad enne tähtsamate firmade tulemusi ikka sõna aktsiaanalüütikud, informeerides oma kliente, mida nemad ettevõttelt ootavad, ning muutes või kinnitades aktsia hinnasihte. Eriti veel sellise popi aktsia puhul nagu Tesla.

Nüüd on analüütikud aga vait. Või ajavad sellist juttu nagu „Säilitame hoia-reitingu. Kavatseme oma analüüsi uuendada pärast kvartalitulemuste teatamist. Kvartalitulemuste teatamise järel on ilmselt oodata aktsia hinna mõningast volatiilsust”.

Raske on ka analüütikuid süüdistada, et nad sõna ei võta. Milleks riskida? Ennustad – ja võib olla isegi täpselt – suurepäraseid tulemusi, ning siis võtab Elon Musk kätte ja teeb pressikonverentsil mõne äkilise avalduse. Midagi sellist, et "ärge küsige mult midagi, analüütikud, ja kasige siit üldse minema". Ja saadab aktsia vabalangusse.

Risk nimega Elon Musk

Riskifaktorile nimega Elon Musk – mis on iseenesest juba päris võimas riskifaktor – lisanduvad muud, mis on tegelikult samuti enamasti Muskist tulenevad. Näiteks see, et Muski väide, et toodetakse üle 5000 auto nädalas, ei pea paika. Või näiteks see, et Muski lubadus juba kolmandas kvartalis kasumit näidata on tootmis- ja majandusnäitajad paigast ajanud.

Tesla pingutused kõiki Muski suure suuga antud lubadusi täita on avaldanud koledat mõju ettevõtte kasumlikkusele ja võlakoormale. Ja ilmselt ei tule paremad ka selle kvartali arvud. Mina igatahes julgen ennustada, et võla kasvus ja kahjumi suuruses lööb Tesla üle möödunud kvartali rekordid.

Ma pole siiani julgenud Tesla karude sekka ilmuda, sest minu hinnangul hoiab aktsia hinda püsti usk, mitte äri. Ja usk on üks võimas asi. Kuni see murenema hakkab, mis nüüd ka juhtuda võib.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. August 2018, 17:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing