Viivika Rõuk • 24. jaanuar 2019 kell 14:23

Lõhkeainetööstuse juht teenib kaks korda rohkem kui president

Külm ilm ja lumi Ida-Eestis.  Foto: Raigo Pajula / Postimees / Scanpix

Maailma suurima lõhkeainete tootja Orica Jõhvis tegutsev tütarfirma raporteeris korralikust käibe kasvust 2017. aastal tänu rekordilisele ekspordile.

Heade majandustulemuste kõrval paistab silma ka Orica Eesti OÜ kauaaegse tegevjuhi Urmas Rägo töötasu: preemiaid arvestamata maksti juhile 2017. aastal töötasu kokku 136 000 eurot, mis teeb üle 11 300 euro kuus. Võrdluseks: Eesti presidendi põhitasu on praegu pisut üle 5300 euro.

Esmaklassiline tehas Jõhvis

Orica Eesti OÜ on maailma suurima lõhkematerjalide tootja Orica Australia ja Enefit Kaevandused ASi (35%) ühisettevõte Eestis. Nende lõhkematerjalitehas on üks suuremaid ja moodsamaid maailmas, on Äripäev varem kirjutanud. Ettevõtte toodangut kasutatakse peamiselt Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides.

Äripäeva Infopanka värskelt laekunud majandusaasta aruandest selgub, et Orica Eesti OÜ teenis 2017. aastal 25,83 miljoni eurose käibe juures 7,56 miljonit eurot tegevuskasumit. Aasta varasemaga võrreldes kasvas ettevõtte müügitulu 14,05% ja tegevuskasumi rentaablus oli 29,28% (aastane muutus 19,26 protsendipunkti).

Ettevõte tegi ettepaneku jaotada dividendiks 6,05 miljonit eurot.

Rekordiline eksport

Majandusaasta aruandes seisab, et Orica Eesti OÜ-l läks hästi tänu peamiste klientide tootmismahtude taastumisele. "Ettevõtte majandustulemusele avaldasid lisaks positiivset mõju nii rekordiline eksport kui ka eelneval aastal alanud kulukärped," kirjutab aruandes ettevõtte juht Urmas Rägo. Ettevõttes tehti ka investeeringuid, peamiselt ohutuse tagamiseks.

Järgneva majandusaasta kohta kirjutas Rägo, et suures osas sõltub müügimaht Eestis põlevkivienergia konkurentsivõimest elektriturul ja õlitootmiseks kasutatava põlevkivi kaevandamise kogustest olenevalt maailmaturu hinnatasemest. "Eksportturgudel Euroopas on ettevõtte turupositsioon jätkuvalt hea ning loodetavasti paraneb edaspidi veelgi," seisab aruandes.

Rägo hinnangul on ettevõtte toodang turgudel konkurentsivõimeline eelkõige tänu tehase kõrgele tehnoloogilisele tasemele, efektiivsele tootmisprotsessile ja automatiseeritud lõhkeaine segamis- ja laadimismasinatele, mis võimaldavad kuluefektiivselt toota ka lõhkeaineid, mille tootmiseks teistel tootjatel oskused puuduvad.

Aruandeaasta lõpus töötas ettevõttes 78 töötajat (täistööajale taandatult), aastaga töötajate arv kahanes 2 võrra.

Orica Eesti OÜ esitas oma mulluse aastaaruande äriregistrisse 15. jaanuar 2019. Ettevõtte majandusaasta lõppes 30.09.2017.

Hetkel kuum