Äripäeva arvamusliider: 55 aastat tagasi käis inimene Kuul, võrdse konkurentsiga ravimiäri on võimalik

  Võrdse konkurentsiolukorra loomine – ka ravimiäris – on raske, aga sugugi mitte võimatu, rõhutab riigikontrolör. Lisaks: Järvani küsimus tuli Tallinna linnavalitsuses päevakorda ja lollus pole poliitikast otsa lõppenud.

  „Paari kuu pärast saab 55 aastat sellest, kui inimene käis Kuul. Aus ja läbipaistev ettevõtluskeskkond ei tohiks olla midagi kättesaamatut.“

  Nii ütleb riigikontrolör Janar Holm, teemaks lõppeva nädala üks suuremaid uudiseid – Äripäeva paljastatud boonused, mida ravimitootjad siinsetele juhtivatele hulgimüüjatele varjatult maksavad. Kickback’ideks nimetatavad boonused puhuvad rohtude hinnad üles, kaotajaks jäävad kõik peale hulgimüüjate. Inimesed maksavad ravimite eest üle nii kassas kui maksumaksjatena, lisaks halveneb nende valik.

  Janar Holm ei salgagi raadiosaates „Äripäeva arvamusliider“, et konkurentsiküsimused on väga keerulised pureda, kuid lõppude lõpuks taandub kõik ikkagi tahtmisele või selle nappimisele. Konkurentsiameti praegusel juhil Evelin Pärn-Leel paistab riigikontrolöri hinnangul igatahes indu jaguvat, ehkki seni tema kasutada olevad tööriistad jäävad viletsaks.

  Holm rõhutab saates, et ausa ja läbipaistva ravimiäri saavutamiseks tuleb mitmel riiklikul instantsil teha koostööd. „Kui keegi ütleb, et teine teeb, siis see on juba vale vastus,“ märgib ta.

  Holm leiab, et Eesti riigiametites valitseb laialt levinud valearusaam, nagu päädiksid reformid ja muud muudatused nende jõustumisega. Tegelikult tuleks muudatused ka jõustada. Apteegireformi puhul polegi selleni jõutud, nendib riigikontrolör.

  Saate teises pooles selgitas alles värske Tallinna abilinnapea, Eesti 200 poliitik Aleksei Jašin, kas Tallinnas Keskerakonnalt võimu võtnud poliitilised jõud ongi Tallinna kärajad, millisena paistab autojuhtide süsteemsest kiusamisest jmt jutlustav isamaalasest abilinnapea Kristjan Järvan. Poliitilised sõnumid ja linnajuhtimine on eri asjad, rõhutas Jašin, ja avaldas muu hulgas, et Järvani personaalküsimus tuli linnavalitsuses päevakorda.

  Näitleja ja humoristi Peeter Ojaga arutlesime selle üle, miks puudub poliitiliselt laetud ajal pildilt teravmeelne satiir. Materjalist ei tohiks puudust olla, sest lollus ei ole ju kuhugi kadunud, arvas Oja, lisades, et pigem ei leidu lihtsalt tegijaid.

  Foto: Raul Mee

  • Äripäeva arvamusliider
  • 10.05.2024
  KIIRUS:
  Äripäeva arvamusliider: 55 aastat tagasi käis inimene Kuul, võrdse konkurentsiga ravimiäri on võimalik
 • Hetkel kuum