Tartu2024 mõju hinnatakse sajale miljonile. Projekti juht: majandusmõju on teisene

  Kultuuripealinna tiitel toob Tartusse ja Lõuna-Eestisse tuhat sündmust, miljon külastust ning aasta lõpuks loodetakse piirkonda tagasi tuua sada miljonit eurot.

  Tartu2024 juht Kuldar Leis ütleb, et sada miljonit on aastaga vägagi tehtav.

  „Sada miljonit on ilus number, aga see hajub piirkonda ära. Sellest saavad osa erinevad teenindusasutused, selle eest makstakse palkasid ja nii edasi,“ kirjeldab Leis saates „Kultuur veab majandust“.

  Ta ütleb, et Tartu2024 majanduslikku mõju arvutades tugineti eelmiste kultuuripealinnade kogemustele ja andmetele. Leisi teatel peakski seega Eestis Tartu2024 projekti iga investeeritud euro tooma tagasi kulutusi 4-5 euro jagu.

  Majandusliku mõju hindamiseks teeb Tartu2024 koostööd ka pankadega, et võrrelda aasta jooksul piirkonnas tehtud kulutusi möödunud aastaga.

  Kultuuriaasta tiitel peaks juhi sõnul Tartusse ja Lõuna-Eestisse tooma miljon külastust, sealjuures välisturistid moodustaksid sellest murdosa ehk kuni seitse protsenti.

  „Meie eesmärk on meelitada külastajaid, kes jääks ka ööks või kaheks, siis on tulu hoopis suurem,“ nentis Leis.

  Kultuuriaasta majanduslik mõju on Tartu2024 juhi hinnangul siiski teisene ning esmatähtsaks peab ta kultuurielu arenemist.

  „Meie eesmärk on teha Lõuna-Eestis koostööd üle tuhande kultuurikorraldajaga, kes saavad kätt harjutada ka rahvusvahelist koostööd tehes, kes on saanud uue motivatsiooni ja jäävad piirkonda kultuuri ja elu arendama,“ sõnas Leis.

  Arvukate sündmuste seas on tänavu Tartus võimalik näha ka suurartiste, näiteks annavad kontserdi Sting, Bryan Adams ning Hauser. Leis ütleb, et artistide nimekiri võib veelgi täieneda. „Nägime mitu aastat vaeva, et suurt nime tuua, kuid neil ei ole põhjust tulla Lõuna-Eestisse ja kaugele Vene piiri äärde, aga Sting tuli ja müüs nii hästi, et see tekitas ka järgmiste tulijate laviini,“ kirjeldas Leis.

  Ta sõnutsi ei ole Tartus võimalik korraldada poolesaja tuhande pealtvaatajaga üritusi, vaid maksimaalne publikunumber jääb 10 000 inimese juurde.

  Saates selgitab Leis lisaks, miks ta pöördus ettevõtluse rajalt kultuurikorraldusse, milline on olnud Leisi kogemus eratoetuste küsimisel ning räägime kultuuripealinna kuludest riigile ja omavalitsustele.

  Saatejuht on Eget Velleste.

  Pildil on Kuldar Leis, autor Andras Kralla.

  • Kultuur veab majandust
  • 22.02.2024
  KIIRUS:
  Tartu2024 mõju hinnatakse sajale miljonile. Projekti juht: majandusmõju on teisene
 • Hetkel kuum