5. november 1995 kell 22:00

Euroopa Liit liberaliseerib telekommunikatsioone

Hollandi telekommunikatsioonifirma KPN tegi oktoobri lõpus teise aktsiaemissiooni. 100 miljoni aktsia eest loodetakse saada 5--6 miljardit kuldnat. Esimene osaline erastamine tõi mullu sisse 6,5 miljardit ja viimane aktsiamüük korraldatakse ilmselt aastal 2004. KPN teeb koostööd Unisource'iga ja Ameerika AT&Tga. Analüütikud peavad Hollandi firmat tema laia baasi tõttu konkurentidest tugevamaks. British Telecommunications (BT) on erastatud kolmes järgus: 1984., 1991. ja 1993. a ning kokku tõi see sisse 17,6 miljardit naelsterlingit. Pärast erastamist on BT tootlikkus võimsalt kasvanud. Tema mullune kasum oli 2,7 miljardit naelsterlingit. Tarbijate jaoks on hinnad märgatavalt alanenud ning teeninduse kvaliteet paranenud. BT on loonud liidu Ameerika firmaga MCI.

Üks suuremaid erastamisi seisab ees Saksamaal, kui börsil noteeritakse Deutsche Telekom. 1996. a kevadel-suvel müüakse seni riigile kuuluva firma aktsiatest 25% kuni 21,25 miljardi Saksa marga eest. DT domineerib Euroopa suurimal telekommunikatsiooni turul ning säilitab oma positsiooni ka ilmselt pärast 1998. a. Firma rentaablus on väga hea.

Prantsuse France Télécomi viimane erastamistähtaeg on 1. jaanuar 1998, kuid seni ei ole midagi kindlat, sest valitsus ei ole lubatud FT erastamisplaani seni esitanud. FT personal on erastamise suhtes väga vaenulikult meelestatud ning valitsus kardab streike.

FT erastamise koguväärtuseks on mainitud 200 miljardit franki. DI

Hetkel kuum