12. november 1995 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Leedu statistikaameti esialgsetel andmetel on riigi majandusnäitajad oktoobris halvenenud.

Tootev ja töötlev tööstus realiseeris oktoobris 0,3 protsenti toodanut vähem kui eelmisel kuul. Ilma naftatööstuseta suurenes toodangu turustamine aga 10,8 protsenti enam.

Jaekaubakäive langes kuu jooksul 1,1 protsendi võrra. Mittetöötavate, kuid tööd otsivate inimeste arv suurenes 6 protsenti, töötute hulk aga 1,5 protsenti.

Tootjahinnad tõusid septembris 2,5 protsenti. Üksnes Leedu turul müüdavate kaupade hinnad suurenesid 2,1 protsenti ja tarbekaubad ning teenused kallinesid 3,4 protsenti.

Ehituskulud suurenesid septembris 1,9 protsenti. BNS

Valge Maja valmistub 800 000 riigiteenistuja saatmiseks ametipuhkusele ja föderaalteenuste külmutamiseks seoses finantraskustega, sest läbirääkimised vabariiklastega valitsuse krediidilimiidi tõstmise üle ei ole tulemusi andnud.

Administratsioon hoiatas, et suletakse pargid, sõjaveteranid saavad oma igakuised toetust?ekid kätte hilinemisega ning uusi abivajajaid ei ole võimalik lülitada järgmisel nädalal toidukaartide nimekirja, kui kongress ei ole esmaspäeva keskööks võtnud vastu eelnõu, mis tõstaks valitsuse krediidilimiiti. AP-BNS

Mehhiko keskpank sekkus neljapäeva õhtul otsustavalt turgude tegevusse, et kaitsta sel nädalal iga päev uude rekordilisse madalseisu pudenenud peesot.

Tegemist oli keskpanga esmakordse interventsiooniga viimaste kuude jooksul.

Nõrk peeso, mis oli üheks kaasteguriks naaberriigi USA dollari neljapäevases järsus kursilanguses, tugevnes pärast kukkumist 8,30 peesoni dollari suhtes 7,65 peesoni.

Peeso kursitõusuga kulmineerus üks dramaatilisemaid päevi Mehhiko turgudel pärast riigi langemist majandus- ja finantskriisi möödunud aasta detsembris. Reuter-BNS

Saksamaa sõjajärgse jõukusperioodi kuldsed aastad on möödas, ütles riigi endine majandusminister.

Sakslased, kes on harjunud maailma ajaloo ühe heldeima sotsialhoolekandesüsteemi ja kõrgete palkadega, peavad aktsepteerima, et palgad ei saa lõpmatuseni tõusta ning et sotsiaalprogramme tuleb kärpida, ütles Otto Graf Lambsdorff parlamendi alamkojas esinedes.

«Selle sajadi 40 kuldset aastat on möödas,» ütles eksminister, kui seduseandjad asusid arutama kärpeid valitsuse järgmise aasta eelarves. «Nad on möödas ja ei tule tagasi veel niipea.»

Kantsler Helmut Kohli valitsus on kärpinud sotsiaalprogramme juba mitmeid aastaid, et vähandada riigi eelarvedefitsiiti. AP-BNS

Rootslased ostavad suurema osa õllest, veinist ja kangest alkoholist välismaalt või valmistavad alkoholi illegaalselt kodus, et hiilida kõrvale Rootsi kõrgest alkoholimaksust, ilmnes Rootsi õlletootjate assotsiatsiooni tellimusel valminud uurimusest. BNS

Hetkel kuum