10. detsember 1995 kell 22:00

Kolida võib käed taskus

Kolimisteenuse kasutamine on levinud välisriikide saadikute ja diplomaatide seas, kellel tuleb sageli liikuda koos oma elamisega ühest linnaotsast teise. Firma AS KLG on tänaseks leidnud ka rajataguseid koostööpartnereid, kes aitavad vahendada mujalt maailmast Eestisse kolida soovivaid kliente, rääkis firma tegevdirektor Kuido Kreevs.

Tema sõnul pole lihtne teenida klientide usaldust kolimisteenust pakkuva Eesti firma vastu ja seetõttu on praegugi veel firmasid, kes kutsuvad kolimisteenuseid osutama firmasid Soomest, Saksamaalt ja mujalt.

Suurimaks konkurendiks peab Kreevs Eestis ASi Servekt, kes on turul olnud juba üle kolme aasta. ASi Servekt juhatuse esimehe Peep Pesuri sõnul ei saa välja jätta ka kolimisteenuse pakkujaid Kuldse Börsi tagumiselt leheküljelt. Need hinnad on kaks kuni kolm korda madalamad kui Servektil, lisas Pesur.

KLG on poolteise aasta eest Eesti kapitaliga rajatud firma. Oktoobris avas KLG esinduse Lätis ja tuleva aasta algul plaanib avada esinduse ka Leedus. Aktsiakapital kavatsetakse tõsta 400 000 kroonini ja käivet suurendada kaks-kolm korda.

«Me pole ühegi rahvusvahelise keti lüli ja tahaksime ise muutuda ketiks,» kommenteeris Kuido Kreevs tulevikuplaane. Ta ei välistanud võimalust jõuda kunagi ka Valgevene ja Ukraina turule. Kogu kolimisäri on suunatud tulevikku ja seetõttu loodetakse hakata tulu saama alles mõne aasta pärast.

KLG soovib tuleval aastal saada rahvusvahelise kolimisfirmade liidu GSDE liikmeks. Kreevsi sõnul võib KLG kolida oma kaupa ükskõik millisesse maailma punkti ja selle eest ka vastutada. Tänaseni on ainus äpardus olnud kolimise ajal liimist lahti tulnud toolijalg, rohkem probleeme polevat pooleteise aasta jooksul tekkinud.

AS Servekt on Soome suurima kolimisfirma Victor Ek AB agent Baltimaades. Sajaprotsendiliselt Eesti kapitaliga loodud firma saab kasutada Victor Ek AB ülemaailmset agentide võrku.

Põhiline, mis tagab regulaarse töö, on info kolijate kohta, rääkis Kuido Kreevs. KLG-l on koostööleping nelja kinnisvarabürooga, kes oma klientide kolimissoovide puhul pöörduvad KLG poole.

Servektil on koostööleping SRV Kinnisvaraga. Peep Pesuri sõnul toob leping kinnisvarafirmaga siiski väga vähe kliente juurde.

«Meie firma eesmärk on saada enesele väga häid kliente. Me ei saa pakkuda oma teenust väga madalate hindadega, sest kasutame kvaliteetset pakkematerjali ja lisaks on firmal vaja tasuda ka kindlustusmaks,» ütles Pesur.

Eesti piires kolijad tavaliselt ei tunne huvi kindlustuse olemasolu vastu, lisas Kuido Kreevs. Riigist välja transporditaval kaubal peab olema aga kindel garantii, et keegi vastutab, kui midagi kaubast peaks purunema või hävinema. KLG loomise ajal polnud Eestis kindlustusfirmat, kes oleks sellisele teenusele kindlustust pakkunud, seetõttu hakati kasutama lepingupartneritena Soome ja Saksa kindlustusseltse.

Servektil on kolimiskindlustuse leping vastavalt rahvusvaheliste kolimisteenuste üldtingimustele kindlustusseltsiga Polaris. Servekti omavastutuspiir on 100 000 krooni. Pakutakse ka varakindlustust, mis on kaks protsenti vara väärtusest.

Kolimisteenuse hind kujuneb esemete sissepakkimise, transpordi, lahtipakkimise ja paigaldamise hinnast. Eesti piires määravad teenuse tasu enamasti töömehe tunnihind ja transpordikulu.

KLG hind ümberkolitavate esemete transpordil teistesse riikidesse leitakse ühe kuupmeetri esemete pakkimise hinnast (keskmiselt 375 krooni), millele lisanduvad transpordikulud ja lahtipakkimishind (keskmiselt 250 krooni).

Servekt on koostanud hinnakirja, mis koosneb 16 põhipunktist. Selle hulgas on ühe teenuseliigina ka kolimiskastide laenutus.

Mõlemad kolimisfirmad kolivad enamasti firmasid. Enam hakkab levima ka eraisikute kauba kolimine välisriikidesse, nii töö- kui puhkusereisidele. KLG plaanib hakata kolima ka näituseid ja elusloomi, kuid praegu veel sellega ei tegelda.

Hetkel kuum