• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Svenska Tobaks vahetab Eesti Tubaka Vene turu vastu

  Äripäevale teadaolevatel andmetel otsib Svenska Tobaks võimalusi osta lähiajal Venemaal endale sigaretitehas, kus hakatakse tootma tubakatooteid Venemaa turu jaoks. Eesti Tubaka peadirektor Boris Oks ütles, et Eesti Tubaka tooteid ei saa Venemaale müüa topelttollimäärade tõttu piiril.
  Rootsi reklaamiagentuuri Mediamarketing Gruppen projektijuht Karl Hemmingsson ütles, et nende üks suuremaid kliente Swedish Match AB, kes on sajaprotsendiliselt Svenska Tobaksi omanik, on soovitanud neil avada Peterburis oma kontor, et laiemalt reklaamida Svenska Tobaksi tooteid Venemaal. Svenska Tobaksi esindajad Rootsis ei soovinud lähemalt kommenteerida firma arengukavu Venemaa suunas.
  Svenska Tobaksi president Lars Elmenius teatas eile Tallinnas toimunud pressikonverentsil, et Rootsi firma on praeguseks peatanud investeeringud Eesti Tubakasse ja plaanib Eestis tootmistegevuse lõpetada, kuna alates 1. jaanuarist Eestis kehtima hakkav tubakaaktsiis ei ole Eesti Tubakale soodne.
  Svenska Tobaks ja Eesti valitsus Eesti Tubaka omanikena jõudsid firma loomisel 1993. aastal kokkuleppele, et Eestis hakatakse toetama kohalikku tubakatoodete tootmist. Svenska Tobaks lubas siia tuua seadmete moderniseerimiseks ja töötajate koolitamiseks vajalikud investeeringud, Eesti riik lubas omalt poolt tagada aktsiisisoodustuste näol investeerimisvõimalused. Rootslased on tänaseks investeerinud Eesti Tubakasse 105 miljonit Rootsi krooni (182,7 mln krooni) ja on sellega Svenska Tobaksi presidendi sõnul oma kohustuse täitnud.
  «Kui me alustasime, olid ühed mängureeglid. Nüüdseks on mängureeglid, mille järgi me siin tegutseme, muutunud, ja me tahame, et valitsus ütleks välja konkreetsed plaanid edaspidiseks,» rääkis Elmenius.
  Swedish Matchi asepresident Lennart Espmark lausus, et kui Eesti Tubaka toodangumaht peaks lähiajal oluliselt langema, ei näe ta muud võimalust kui viia tootmine üle Malmö tehasesse Rootsis. Malmös toodetakse praegu 9 miljardit sigaretti aastas ja seal võimaldaksid tootmisvõimsused lasta välja veel miljard sigaretti aastas.
  Espmark selgitas, et kuna tööjõukulud moodustavad tubakatööstuses vaid 5% toodangu omahinnast, ei kaotaks firma oluliselt, kui viib tootmise Rootsi.
  Alates selle aasta 1. jaanuarist on Eestis toodetud sigarettide aktsiis olnud filtriga sigarettidel üks kroon ja filtrita sigarettidel 50 senti paki pealt. Importsigarettidel on aktsiis praegu kolm krooni paki pealt. 1. jaanuarist 1996 on vastavalt 1994. aastal vastu võetud tubakatoodete aktsiisiseadusele nii imporditud kui kohalike sigarettide aktsiisimäär kolm krooni paki pealt.
  Elmenius märkis, et Eesti Tubaka konkurentsivõimeliseks saamiseks on vaja praeguste investeeringute juures viis kuni seitse aastat ning selle aja jooksul peaks imporditud ja kohalike tubakatoodete aktsiisimäär võrdsustuma järk-järgult.
  Elmeniuse sõnul on eelmised majandusministrid, Toivo Jürgenson ja Liina Tõnisson, mõistnud Eesti Tubaka taotlusi aktsiisisoodustuse suhtes. «Praegused majandusminister ja rahandusminister ei ole meiega arutamiseks aega leidnud,» teatas Elmenius.
  Boris Oksa sõnul loodab Eesti Tubakas, et rahandusminister Mart Opmann lükkab oma käskkirjaga tubakaaktsiisi seaduse järgse võrdse aktsiisimäära kehtima hakkamise edasi ja pikendatakse ka soodusaktsiisi kehtimist.
  Rahandusminister Opmann ütles eile valitsuse pressikonverentsil, et teda polnud eelmine nädal tööl, kuid ta on Svenska Tobaksi esindajate soovist kokku saada teadlik. Ta ütles, et on valmis tubakatootjatega kohtuma, kuid Opmanni sõnul ei suhtu ta pessimistlikult aktsiisimäära võrdsustumisest tulenevasse investeeringute vähenemisse.
  Lars Elmenius tunnistas, et võrdsete aktsiiside korral ei ole Svenska Tobaksil mõtet Eestisse rohkem investeerida ja otstarbekam on tootmine mujale viia.
  Eesti Tubaka peadirektor Boris Oks märkis, et Eesti Tubakas oma toodangut praegu ei ekspordi, kuna ümberkaudsetes riikides on kehtestatud tollimäärad, mistõttu Eesti Tubaka tooted ei ole seal konkurentsivõimelised.
  Eestis hõlmab Eesti Tubaka toodang kuni 70% tubakatoodete turust. Kuni 9% on nn mustalt müüdavate sigarettide turuosa, ülejäänu kuulub ametlikele importijatele.
  Oksa sõnul kaotab Eesti Tubakas aktsiisimäära kasvades suure osa oma tarbijaist, kes seni tõmbasid odavaid sigarette.
  Eesti ühe suurema sigaretiimportija ASi Balti Tubakas juht Anu Soosar ütles, et aktsiiside võrdsustumine loob kohalikul turul normaalse olukorra. «Seni oli Eesti Tubakas odavate sigarettide osas Eestis sisuliselt monopolist,» ütles ta.
  Soosaar märkis, et alates uuest aastast tekib odavamate lääne päritolu ja Eestis toodetud sigarettide vahel konkurents ja tõenäoliselt on lääne odavamate sigarettide müügihind siis isegi madalam kui Eesti Tubaka toodangul.
  Swedish Matchi ja Svenska Tobaksi ainuomanik Volvo kontsern kavatseb järgmisel suvel jagada firmade aktsiad oma aktsionäride vahel, pannes need Stockholmi börsile. Lõplik otsus võetakse vastu aprillis 1996.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Ettevaatust keskmise palgaga, see on fatamorgaana
Rääkides keskmisest palgast, oleme kohati sattunud kujutluste küüsi, mida tekitab sektorite enneolematu ebavõrdsus, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Rääkides keskmisest palgast, oleme kohati sattunud kujutluste küüsi, mida tekitab sektorite enneolematu ebavõrdsus, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Hiina telefonitootja avab elektriautode tehase
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
USA kaubanduspüha tabas ootamatu pööre
Ameerika Ühendriikide ostlejad kulutasid tänavu musta reede ajal e-poodides vähem kui mullu, vahendab Reuters.
Ameerika Ühendriikide ostlejad kulutasid tänavu musta reede ajal e-poodides vähem kui mullu, vahendab Reuters.
Eesti Post saab postkontorite sulgemiseks vabad käed
Ligipääsu postkontorile võib tulevikus asendada ka pakiautomaat, füüsiline postkontor ei pea enam tööpäeviti lahti olema ja soovi korral võib selle asendada üldse tellitava juurdepääsupunktiga asendada.
Ligipääsu postkontorile võib tulevikus asendada ka pakiautomaat, füüsiline postkontor ei pea enam tööpäeviti lahti olema ja soovi korral võib selle asendada üldse tellitava juurdepääsupunktiga asendada.