21. detsember 1995 kell 22:00

Sulid petavad raha välja tarkvaraprogrammiga

Pisipettuse ohvriks langes ka Hiiumaal asuv kütusemüügifirma Klemet. Firma pearaamatupidaja Ulve Oago sõnutsi on petturluse skeem lihtne. Firmasid üritatakse panna välja lunastama nende nimele tulnud tähitud panderolli, mis sisaldab arvutidisketil olevat tarkvaraprogrammi Kolumbus.

260 krooni suurune lunamaks tähitud panderolli eest tuleb tasuda firma H--S.O.O. kontole, mille fiktiivseks aadressiks on märgitud Tallinn Liimi 1. Oago kinnitusel ei ole disketil olevat programmi arvutis võimalik käivitada, sest see ei toimi. Tema hinnangul põhineb pettus sellel, et firmad sageli ei mäleta, kas nad on nende nimele tulnud tähitud panderolli tellinud või mitte.

Petturluse skeemi uurinud tundmatuks jääda soovinud arvutispetsialisti sõnul peaks konto, millele lunamaksu peab tasuma, olema avatud Elvas elava Hillar Soo nimel. Kahtlustatav ise teatas, et ei tea arvutiprogrammist Kolumbus midagi.

Informaatikafondi asedirektor Tiit Tammiste ütles, et talle on petturluse skeem tuttav.

Tema sõnul peaks firmasid manitsema ettevaatlikkusele juba paljalt tõsiasi, et odavamate tarkvaraprogrammide hinda võib tavaliselt mõõta neljakohalise numbriga.

«Minu mäletamist mööda prooviti taoliselt raha välja petta ka umbes aasta tagasi. Siis osutus programm mingi hulgimüügifirma hinnakirjaks,» lausus Tammiste.

Hetkel kuum