23. jaanuar 1996 kell 22:00

Statistika on hädavale

Kuna päris täpseid numbreid ritta ajada ei jõuta, aga andmeid esitamata jätta ei saa, siis saadetakse statistikaametile umbkaudsed andmed. Seega kasutatakse hädavalet. Seega on statistika hädavalede kogum.

«Seni pole küll statistikaametile andmete esitamata jätmise pärast ühelgi firmal tegevusluba ära võetud,» lohutas statistikaameti peadirektori asetäitja Ülo Randvere. Tema sõnul nõutakse andmeid operatiivselt sellepärast, et kiirelt välja arvutada Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP). SKPd arvestatakse pidevalt kõigis arenenud riikides. Euroopa Liiduga ühinemiseks peab Eestis olema samasugune SKP arvestus nagu teistes riikides. Seda nõuab ka maailmapank. Ülo Randaru sõnul pole sellest midagi, kui statistikaametile esitatud andmed auditeeritud bilansiga täpselt ei kattu. «Operatiivaruanne ei peagi olema 100% täpne, aga ettevõtete tulemusi summeerides saab enam-vähem tõese ülevaate hetkeolukorrast,» nentis Randaru.

Maksuametile tuleb omanike poolt kinnitatud aastabilanss esitada hiljemalt 25. juuniks. Enne maksuameti kinnitust ei tohi välja maksta dividende. Vaevalt omanikud viitsivad oma kasvikut suure suveni ootama jääda ja kannustavad siiski raamatupidajaid tagant, et bilanss võimalikult ruttu kokku saaks.

Statistikaametile esitatud andmed jäävad aga vähemalt uue statistikaseaduse jõustumiseni tegelikest erinema.

Hetkel kuum