13. veebruar 1996 kell 22:00

Rublakomisjon on tehtud

Ants Järvesaar on maaliidu, Rein Karemäe keskerakonna, Harald Mägi pensionäride ja perede liidu, Jaanus Männik maarahva erakonna ja põllumeeste kogu, Raivo Paavo mõõdukate, Tiit Sinissaar Isamaaliidu, Valentin Strukov vene, Ülo Uluots koonderakonna ja Rein Voog reformierakonna fraktsioonist. Mart Nutt esindab parempoolseid.

Komisjon koguneb oma esimesele istungile neljapäeval. Äripäeva andmetel on kindlaim esimehe kandidaat Raivo Paavo. Komisjoni ülesanne on kaitsta uurimist võimaliku poliitilise surve eest. Oma ettekande peab komisjon esitama parlamendile 1. juuniks.

Eelnõu esitaja Ando Leps ütles, et komisjoni põhiülesanne on uurida, miks Eesti ei andnud 1992. aastal rublasid Venemaale üle, nagu oli kokku lepitud, vaid otsustas need maha müüa. Samuti, kellele rublad müüdi ja kellelt müügiidee pärines. Samuti on Lepsi sõnul vaja selgitada, kuidas rublamüük täpselt toimus. «Tehti seda Eesti üliõpilaste seltsi ehk oma kambameeste, kelleks olid kaks Maagi tegelast ja kõrges riigiametis olnud Tiit Pruuli, kaudu» ütles Leps.

«Ajalehtedes on viidatud sellele, et tehinguga on seotud allmaailm. Tegemist on minu arvates rahvusvahelise skandaaliga,» lisas Leps ning tõdes, et Eesti rahvusvaheline maine on rublatehinguga saanud kõvasti kannatada.

Komisjoni liige Rein Voog leidis, et komisjon peab enne oma tegevuse alustamist kuulama ära kaitsepolitsei arvamuse ja tutvuma ametliku süüdistusega.

6. veebruaril tagandas ennast komisjoni liikmete nimekirjast esialgne keskfraktsiooni kandidaat Edgar Savisaar. Reformierakonna ja parempoolsete esindajad kritiseerisid tema kandidatuuri esitamist ja ähvardasid rublakomisjoni moodustamise vastu hääletada, kuna Savisaar on seotud möödunudsügisese SIA skandaaliga.

Lepsi sõnul oli Savisaare lahkumise puhul tegemist parlamendisisese demokraatia eiramisega, kuna igale fraktsioonile oli antud võimalus esitada kandidaat komisjoni oma äranägemise järgi. «Mindi keskfraktsiooni siseasjadesse,» kinnitas Leps. «Samas tuleb komisjon ka ilma Savisaareta hästi toime. Näiteks endine Eesti Panga töötaja Rein Voog teab rublatehingust kindlasti rohkem kui Savisaar,» lisas ta.

Lepsi sõnul on rublatehing maailmapraktikas ainulaadne juhus ja selle uurimiseks tuleb tellida eksperthinnangud välismaalt. Leps välistas, et rublakomisjon ja kaitsepolitsei teineteise tegevust mõjutaksid.

Hetkel kuum