19. veebruar 1996 kell 22:00

Telekanalid sõja künnisel

Kultuuriministeeriumi asekantsler, litsentsikomisjoni esimees Urmas Sõgel ütles, et kõigi komisjoni liikmete juuresolekul avatakse täna toimuval istungil pakkumuste ümbrikud ja tehakse esimene üldine kokkuvõte laekunud avaldustest.

Komisjon eeldab parima pakkumuse valikul seda, et kanal suudab alustada saateid kohe peale otsuse väljakuulutamist. «See on soovitava iseloomuga märge, mida pole konkursi tingimustes,» lisas Sõgel.

ASi Trio omanike Rein Langi ja Hans H. Luige pakkumus tekitas TV3 juhtides ärritust. «Trio tegi paranoilise pakkumuse,» kommenteeris EVTV/RTV ühiskanali peatoimetaja Toomas Lepp. Kui litsentsi saab Trio, tekib TV3 juhtide hinnangul seadusega keelatud monopol.

Ringhäälingu seaduse § 40 lõiked 6--8 keelavad samaaegselt olla televisiooni, raadio ja päeva- või nädalalehe vastutav väljaandja ning ühtlasi on keelatud ringhäälingu loa väljastamine, kui sellega koondub Eesti territooriumil ajakirjandus- või infomonopol omavahel koostööd tegevate inimeste kätte.

Rein Lang ütles, et AS Trio ei oma midagi peale 8 raadiojaama. Omavahel koostööd tegevate isikute punkt seaduses Langi sõnul antud juhul neile ei laiene seetõttu, et Hans H. Luik on eraisikuna Trio aktsionär ja ei oma kontrollpakki Trio aktsiatest.

Lang ütles, et kui Triole kuuluks Eesti Ekspress, siis tekiks keelatud monopol.

«Minu arust ei ole neil seal üldse midagi kobiseda, sest AS Krenno on nii Sõnumilehe kui ka TV3 tuumikomanik,» lausus Lang. «TV3 väited on raevu sattunud närvilise looma tõmblemine.»

TV3 juhatuse liige Andres Küng ütles, et Langi taotlus on nagu kuningriiklaste pääs riigikogusse. «Alguses tehti pulli, aga pärast läks asi tõsiseks,» lausus Küng.

TV3 tegevdirektori kohusetäitja Andres Jõesaar ütles, et kui litsentsi peaks saama Trio, siis annab TV3 asja kindlasti kohtusse. «Eraajakirjanduse eest tulihingeline võitleja Lang on asunud meid hävitama,» märkis Jõesaar.

«Sõltumata komisjoni otsusest annab Kuku selle asja kohtusse,» sõnas Toomas Lepp.

Osad taotluse esitanud firmade juhid on arvamusel, et juhul kui Langi pakkumust saab tõsiselt võtta, on see seotud TV1ga. «Selle värgiga ei ole meil küll mitte mingit pistmist,» kinnitas Lang. «See on 100protsendiline vale.»

Eesti Sõltumatu Televisiooni ASi (TV1) juhatuse esimees Oleg Sõnajalg väitis aga, et TV 1 ja ASi Trio juhtidel on olnud jutuks võimalus teha koostööd.

Rein Lang lausus, et Kanal 2 ja Tipp TV puhul jätab ta uksed lahti. «Arukas oleks seda tegevust kontsentreerida,» märkis Lang. «Mina ei ole mingisuguste telesõdade esindaja.»

RASi Estimpeks tegevdirektor Märt Kraft ütles, et 16. veebruaril väljastas Tallinna linnakohus määruse, mille kohaselt ei tohi RTV teha mingisuguseid tehinguid enne, kui on lõpuni käsitletud RASi Estimpeks hagi RTV vastu. Seetõttu ei tohi RTV loobuda ka oma ringhäälinguloast, mis tähendab sisuliselt seda, et konkurssi peaks edasi lükkama.

Komisjoni esimees Urmas Sõgel ütles, et tal puudub info RTVd puudutava linnakohtu määruse kohta. «Kui see tõesti saadetakse, on kohtu ettekirjutus kindlasti määrava jõuga,» sõnas ta.

Toomas Lepp ütles, et ta pole linnakohtu otsust näinud. «Kui see ongi olemas, siis see ei huvita meid,» sõnas ta.

Vastavalt RTV juhatuse otsusele esitas RTV tegevdirektor Toomas Lepp avalduse RTV ringhäälinguloast loobumise kohta. «Kuidas saab kohus öelda, et RTV-l pole õigust loast loobuda?» küsis ta.

Tipp TV aktsionär Vello Väinsalu ütles, et Tipp TV tegi pakkumuse konkursil osalemiseks. «Ma ei sooviks esilagu täpsustada, kuidas on pakkumus esitatud ja kas Tipp TV on selle pakkumuse taga üksi või mitte,» märkis Väinsalu. EVTV üks omanik Viktor Siilats kinnitas, et tema Langiga koos pakkumust ei teinud. Küsimusele, kas Äripäeva info, et ühe väljastpoolt TV3 esitatud pakkumuse taga on ka tema, vastas Siilats: «Mina olen vaba investor ja olen alati nõus kõigiga läbi rääkima.»

Äripäevale teadaolevalt võib olla Tipp TV teinud taotluse koos Viktor Siilatsiga. Vello Väinsalu väitis siiski, et Tipp TV aktsionäridest ei ole ükski oma aktsiaid ära müünud.

Kanal 2 juhatuse esimees Ilmar Taska ütles, et Kanal 2 esitas kultuuriministeeriumile täiendava järelepärimise, milles palus konkursil osalemise tähtaega edasi lükata.

Lõpliku otsuse langetamiseks on komisjonil ringhäälinguseaduse kohaselt aega kolm kuud. Komisjoni liikmed on Urmas Sõgel, Marju Laur, Rein Veidemann, Kirsti Murdvee, Tõnu Naestema, Mall Gramberg ja Arvo Rammus.

Hetkel kuum