20. veebruar 1996 kell 22:00

Reisifirmad ühinemise teel

SLG maksis Spiesi ja Tjäreborgi eest ligikaudu 1,02 miljardit Eesti krooni. Tehing hõlmab kogu kontserni Spies/Tjäreborg reisikorraldust Põhjamaades, hotelle Hispaanias ning Spies/Tjäreborgi 50protsendilist osalust kompaniis Premiair, mis on Põhjamaade suurim t?arterlendude korraldaja ja mis kuulub nüüd sajaprotsendiliselt SLG-le.

«Ostsime Spiesi ja Tjäreborgi eelkõige selleks, et laiendada oma turgu Põhjalas. Kui seni olime suurimad Rootsis ja Norras, siis nüüd saime turuliidriks Taanis ning lõime Soomes tugeva baasi, millelt edasi kasvada,» ütles SLG kontserni juht Christer Sandahl, kes sai Spies/Tjäreborgi kontserni juhatuse uueks esimeheks. Firma tegevdirektoriks nimetati taanlane Lars Thuesen, kes seni on olnud Premiairi tegevdirektor ja SLG kontsernijuhi asetäitja.

Nii Spies kui Tjäreborg olid ühemehe elutööd -- nende asutajaks olid vastavalt Simon Spies ja kirikuõpetaja Eilif Krogager, kes nüüdseks on mõlemad surnud. Simon Spiesi pärija Janni Spies ostis Tjäreborgi 1989. a ja sellest ajast peale on firma Spies/Tjäreborg osakaal Taani turismiturul vähenenud 80 protsendilt 40-le. Eelmisel aastal teenindasid nad kokku 600 000 reisijat.

Kui Janni Spies, kes pärast abiellumist kannab perekonnanime Kjaer, kontserni üle võttis, oli selle omakapital umbes 1,6 miljardit Eesti krooni. Kaks aastat tagasi oli ta aga sunnitud pantima oma aktsiad laenu vastu neljale Taani pangale, kes sisuliselt on Spiesi kontserni viimasel ajal kontrollinud. Kuna laen on endiselt maksmata ja praeguse müügitehingu pealt ei teeninud Janni Kjaer midagi, siis võib tõdeda, et ta on oma päranduse maha mänginud.

Scandinavian Leisure Groupi eelmise aasta käive oli 7,2 miljardit Eesti krooni ja kasum 466 miljonit krooni. Spiesi ja Tjäreborgi ostmine suurendab kontserni käibe 12,8 miljardi kroonini ning töötajate arvu 4300ni. DI

Hetkel kuum