9. aprill 1996 kell 22:00

Alkoholitööstus hääbub salaviina tõttu

Eesti alkoholiturg on jõudnud tasemele, kus salaviina osa on olenevalt regioonist 35--50%, kinnitas RASi Liviko müügidirektor Peeter Pallo.

Arvestades praegust väikest müüki ja prognoosi, et olukord niipea ei parane, hakkab Liviko Pallo sõnul tõenäoliselt peatselt koondama töötajaid. Täna töötab Livikos 240 inimest.

«Turg on tõesti stabiliseerunud -- meie kolme kuu müüginäitajad on peaaegu samad, see on poole väiksemad kui eelmise aasta samal perioodil,» rääkis Pallo. «Kuna salaviina osas eriti midagi toimunud ei ole, siis me ei usu, et mingit tõusu meie müügis üldse lähitulevikus tuleb.

Ka teistel legaalsetel tootjatel ei lähe paremini. Kui nii edasi läheb, siis ilma koondamiseta me ei pääse. Täpseid numbreid ma täna ei oska öelda, kuid kui hakatakse koondama, siis see toimub kõigis lülides -- alates kontorist kuni lihttöölisteni välja.»

EMORi andmetel ulatub salaviina osa Eesti viina- ja piirituseturul 25 protsendini. Alkoholitootjate arvates on see arv liiga väike.

«See on ilmselt liiga vähe, sest meie müügimeeste andmed ja ostjate info, mis laekub meile iga päev, näitab, et see osakaal on märksa suurem. Eriti vaesemates piirkondades ehk piiri ääres ja Lõuna-Eestis,» rääkis Pallo, «Meie hindame, et salaviina osa olenevalt regioonist ulatub kuni 50 protsendini.»

RASi Moe Piiritustehas turustusdirektor Toivo Kreen teatas, et ettevõtte juhtkond pidas praeguses turusituatsioonis otstarbekaks panna tehas iga-aastaseks plaaniliseks remondiks seisma. Remont kestab tema sõnul umbes kuu aega. «Teeme kõigepealt remondi ära, eks siis vaatame, mis edasi saab,» ütles Kreen.

Kirjeldades olukorda piirituseturul, märkis ta, et midagi kiita ei ole. «Ekspordiks midagi ikka müüme,» märkis Kreen. Siseturul on olukord tema sõnul halb. Siseturu loiduse põhjustest ei soovinud Kreen pikemalt rääkida. «Piir ei pea,» ütles ta vaid.

RASi Rakvere Piiritustehas direktor Sven Prees teatas, et märtsi alguses tootmise peatanud tehas alustab järgmisel nädalal tööd. Tootmise alustamist põhjendas ta asjaoluga, et ettevõtte katlamaja vajab töös hoidmist ning seetõttu on otstarbekam praegu toota. Samas pole tema sõnul piirituse ostmisel elavnemist märgata. «Lao mahutites on meil veel umbes kuu toodangu jagu piiritust,» märkis ta.

Plaani kohaselt toodab Rakvere piiritusetehas kuu aega piiritust lattu ja kui selle aja jooksul turg ei aktiviseeru, pannakse tehas uuesti seisma, rääkis Prees. «Suvel tuleb sellisel juhul jälle kaks kuud seista,» märkis ta. «Eks siis teeme remonti ja laseme inimesed puhkusele.»

Preesi sõnul on üks piirituseturu loiduse põhjus kindlasti salaviina üha laienev levik Eestis. «Huvitaval kombel ei ole ka meie ekspordipartnerid viimasel ajal piiritusest huvitatud,» kirjeldas ta olukorda, mööndes, et siiski on Rakvere kaks tsisterni Eestist välja saatnud.

Liviko kutsus 1. aprillist tagasi tööle kõik inimesed, kes olid tööl osalise tööajaga. Otsus oli tingitud Livikosse jõudnud suurtest salaviina kogustest, mis on konfiskeeritud ja Livikole töötlemiseks üle antud.

«Suur osa inimestest on hõivatud salaviinaga,» rääkis Peeter Pallo, «nad korgivad pudeleid lahti ja kallavad viina kokku, hiljem läheb see alkohol töötlemisele.»

Hetkel kuum