11. aprill 1996 kell 22:00

Teie hinnang Talinvestile ettevõtete kokkuostjana?

Kui on raha, ja kui nad arvavad, et seda on otstarbekas selliselt paigutada, siis see on normaalne.

Eks seda oli ette näha, et pangad hakkavad tööstust erastama. Maa ei ole tsiviilkäibes. Vaatamata sellele, et me koonderakonnaga leppisime kokku, et ettevõtetele, kes hiljuti maad taotlesid, mingeid takistusi ei tehta, põrutati see asi Tallinna linnavolikogus põhja.

See tähendab, et meil ei ole võimalöik võtta väljaspool Eestit asuvatest pankadest laenu, mille tagatiseks oleks ikkagi kinnisvara. Eesti Merelaevandus sai kuue protsendiga laenu, sest neil ju maaküsimust ei ole.

Tööstuskapital pumbatakse praegu pangandusse. Ja selle rahaga hakatakse nüüd tööstust ära ostma.

Mulle jäi mulje, et see Talinvesti, Epeksi ja Estkompeximi koostöö on rohkem aprillinali. Kõuhkna käest küsisin, aga ta ütles, et see oli tõesti aprillinali.

See, et Tallinna Pank koos Talinvestiga tegeleb ettevõtete kokkuostmisega, on normaalne majandus.

Ma ei oska öelda, kas nende eesmärk on esialgu ära osta ja siis edasi müüa. Ega selle tööstusettevõttega nii lihtne polegi. Meiegi ostsime RETi, arendame kinnisvaraprojekti, aga kui tööstusobjekt kesklinnast vähe kaugemal asub, siis peab ikkagi tootma ja tootmist arendama.

Pankade osalemine töös-tuse erastamisel on praegu paratamatu. Seepärast, et pangad on praegu ainukesed organisatsioonid, kellel on raha. Näiteks piimatööstus on kõik erastatud pankade abil.

Üldiselt ei ole veel märgata, et panga niisugune tegevus viiks mõne tööstusharu koondumise väikese grupi kontrolli alla. Kui vaadata Epeksi ja Talinvesti koostööd, siis on neil igast tööstusharust üks ettevõte. Kui nüüd Estkompexim juurde võtta, siis lihatööstusettevõtteid on neil kaks. Aga ega see Tartu lihakombinaadi ost neil eriti soodus ost ei olnud.

Minu teada on Talinvest avalikustanud, et nemad tahavad viia omandatud ettevõted paremasse seisukorda ja siis edasi müüa. Vaevalt, et Epeksil sarnane seisukoht on. Siin võivad ka neil tekkida sisemised vastuolud.

Mina ei hinda sellist tegevust, kus osta, muuta paremaks ja siis müüa edasi, eriti perspektiivseks, sest Eesti turg on 1,5 miljonit tarbijat. Lätil ja Leedul on kaitsetollid, kuidas kauplemine Venemaaga käib, teab igaüks. Kõne alla ei saa tulla Euroopa liidu turg, sest sealgi on ees kvoodid ja tollid. Nii et praegu on teatud määral ooteaeg, kuidas turukonjunktuur muutub. Tuleb aeg, kus nende ettevõtete väärtus kindlasti tõuseb.

Hetkel kuum