28. mai 1996 kell 22:00

Põhjamaade nõukogu annab Eestile raha

Põhjamaade ministrite nõukogu (PMN) käivitas lähialade abistamise programmi 1991. aastal. Tänavu jaanuaris võtsid PMNi liikmete Norra, Rootsi, Soome, Taani ja Islandi peaministrid vastu uue lähialade toetamise kava. Selle raames investeeritakse Eestisse, Lätti ja Leetu igal järgneval aastal 100 miljonit Taani krooni (ligi 200 miljonit Eesti krooni). Seni on PMN Stenbäcki sõnul oma lähipiirkondi, kuhu kuulub ka Loode-Venemaa, toetanud umbes 250 miljoni Taani krooniga. Oma esindus- ja infobürood on PMN avanud Vilniuses, Riias, Peterburis, Tallinnas ja Tartus, nõukogu peakorter on Kopenhaagenis.

Pär Stenbäck nentis, et PMNis on pärast Soome ja Rootsi liitumist Euroopa Liiduga tekkinud uus olukord. Tehtud on hulgaliselt reforme ja nüüd tutvustatakse neid ka oma naaberriikides.

«Põhjamaad loovad ühendusi, et aidata Eestil jõuda ELi,» märkis Stenbäck.

«Sel aastal sai mitmesuguseid stipendiume 40 tudengit ja õppejõudu Tartust ja Tallinnast,» ütles PMNi Tallinna infobüroo juhataja Marika Tammeaed. Tema sõnul on tänavu 3 mln DEK (6 mln EEK) kavas kulutada Balti õpetajate täiendõppele.

Pär Stenbäcki sõnul kulub Balti riikide toetamiseks mõeldud raha põhiliselt konkreetsetele tööstusinvesteeringutele. «Toetame äriprogramme Põhjamaade firmade ja Balti riikide vahel,» ütles ta.

PMN suunab raha 3 investeerimispanka. Eesti majandusse jõuab PMNi raha Eesti Investeerimispanga kaudu, toetatakse eeskätt väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete äriprojekte. «Eesmärk pole ühepoolne abi, vaid koostöö,» lisas Stenbäck.

Hetkel kuum