27. august 1996 kell 22:00

Kohtuotsus toob kahju

Neli Lõuna-Korea ärimeest, nende hulgas ka Daewoo konglomeraadi rajaja ning juht Kim Woo-choong, mõisteti vangi altkäemaksu andmise eest riigi kahele ekspresidendile. Samsungi juhti Lee Kun-heed ning mitut teist ettevõttejuhti karistati korruptsiooni eest tingimisi vanglakaristusega.

Eelkõige kardavad analüütikud, et kontsernijuhtidele mõistetud karmid karistused võivad kõigutada investorite usaldust. «Kardetakse, et kohtuotsus kuulutab ette uusi kokkupõrkeid valitsuse ning ettevõtete vahel ajal, mil neil tuleks majanduskasvu hoogustamiseks pigem koostööd teha,» ütles Andrew Holland firmast BZW Securities.

Varem on kohtud äriliidrite korruptsiooni suhtunud leebelt, arvestades nende suuri teeneid riigi majanduse ees. See võib juhtuda selgi korral, kuid Daewoo ning teiste võlakoorma all tööstusgruppide saatus on siiski murettekitav.

Analüütikute sõnul on miljardeid dollareid välismaale investeerinud Daewoo oma karismaatilise juhi kaotusele kõige tundlikum. Valitsus võib sundida süüdimõistetud Daewoo liidri tagasi astuma, nagu see juhtus Hyundai asutaja Chung Ju-yungiga, kes mõisteti süüdi ebaseaduslike kulutuste tegemise eest oma ebaõnnestunud presidendikampaania finantseerimiseks 1992. aastal.

Räägitakse ka sellest, et Daewoo liider läheb eksiili Ida-Euroopasse, et vaadata üle autotoomise laiendamine nimetatud regioonis.

Kim on tegev Daewoo igas harus, juhtides agressiivset ekspansiooni välismaal, rajades autotehaseid endistes kommunismibloki riikides, ehitades Hiinasse hotelle ning tehes firmast suurima välisinvestori Vietnamis. Daewood peetakse Kim Woo-choongi energia ja tahtejõu loominguks. Positsiooni kaotus raskendaks Daewool leida välisinvestoreid ambitsioonika ekspansiooniplaani finantseerimiseks, kuna välismaistele laenuandjatele ei meeldi näha ettevõtte juhte vangis.

Päev pärast kohtuotsust ei olnud mingit märki sellest, et Kimi äristiilis oleks midagi muutunud.

«Kontserni juht jätkab aktiivset osalemist kõigil ärialadel,» ütles Daewoo esindaja. «Me ei usu, et vangistamisotsus kahjustab meie investeerimisprojekte välismaal.»

FT-REUTER-ÄP

Hetkel kuum