27. august 1996 kell 22:00

Laste prostitutsioonis liiguvad miljardid dollarid

27.--31. augustini kestab Stockholmis esimene ülemaailmne laste seksuaalset ärakasutamist käsitlev konverents, mille korraldavad Rootsi valitsus, ÜRO lastekaitsefond (UNICEF) ning mitmed vabatahtlikud organisatsioonid. Kongressi eesmärk on kavandada ühised abinõud maailma ühe tulusama kuritegevuse -- lastega kaubitsemise -- tõkestamiseks.

Kagu-Aasia on üks suuremaid lasteseksiturge maailmas. Seitsmekümnendatel aastatel said Tai, Filipiinid ning Sri Lanka enesele pedofiilidest turistide seksiparadiisi kuulsuse. Nüüd on Vietnamist, Kambodzhast ning Birmast kujunemas uued kiirelt arenevad seksiturud. ÜRO kirjutas mullu detsembris ilmunud aruandes, et 500 000 last Kagu-Aasias töötab prostituudina või on kodutud.

Tais on suur seksitööstus, kus töötab ligi 1,2 miljonit noorukit. Hoolimata prostitutsiooni keelustavast seadusest ei ole riigis peaaegu ühtegi baari, kus prostituute ei oleks.

Dr Sungsidh Piriyarangsan Chulalongkorni ülikoolist Bangkokis on uurinud kriminaalse tegevuse ulatust Tai majanduses.

«Prostitutsiooni ning muude seksiga seotud teenuste aasta kogukäive on Tais 500 miljardit bahti (235 miljardit krooni),» ütles ta. Võrdluseks on Tai 1996. aasta riigieelarve maht 360 miljardit krooni.

Kagu-Aasia tulusat lasteprostitutsiooniäri tõukavad tagant turujõud. Iga päev toimetatakse mitmeid sadu noorukeid Birmast üle piiri Taisse.

Noorukid reeglina röövitakse või meelitatakse kaasa tulema lubadustega kooliminekust või töökohast Tais. Selle asemel satuvad nad aga piiriäärsete linnade, nagu Põhja-Tais asuva Mae Hong Soni bordellidesse või põrandaalustesse bordellidesse Bangkokis. Järgmisel kahel-kolmel aastal müüakse neid lugematuid kordi nii bordelliklientidele kui teistele bordellidele. Taiwani, Lõuna-Korea ning Jaapani turistid on kõige agaramad lapsprostituutide teenuste kasutajad.

Paljud Aasia seksituristid arvavad, et mida nooremate prostituutidega on tegemist, seda väiksem on oht nakatuda suguhaigustesse või AIDSi. Statistika näitab aga, et külades on ligi 80 protsenti noortest prostituutidest nakatunud AIDSi, hoolimata sellest, et keskmine vanus on vaid 16--17 aastat, ütles organisatsiooni ECPAT (End Child Prostitution in Asia Tourism/lõpp laste prostitutsioonile Aasia turismis) esindaja Bangkokis.

Organisatsioon ECPAT asutati 1991. aastal võitluseks seksiturismi vastu Aasias. ECPAT on kasvanud ülemaailmseks organisatsiooniks, mis ühendab enam kui 25 riigi vabatahtlikke kaastöölisi. Organisatsioon on üks Stockholmi konverentsi korraldajaid.

«13aastased noorukid toimetatakse niinimetatud ohutule territooriumile Tai pinnal, kus bordellide esindajad noorukeid ostavad ning jaotavad need üle riigi laiali. Noore tüdruku hind on keskmiselt 1200 dollarit,» ütles ECPATi esindaja. Noorukid ei vabane vangistusest enne, kui on teeninud omanikule miljon bahti -- 450 000 krooni. DN

Hetkel kuum