28. august 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Tänasest alates hakkab Vene telekanali ORT saatealas Lätis saateid edastama Läti sõltumatu televisioon.

Hoolimata lubadusest osta mõningaid populaarseid Moskva programme on muudatus esile kutsunud rahulolematuse tuhandete Läti televaatajate seas, kellele kaabel- või satelliit-TV teenused ei ole taskukohased.

«Vene inimestel on vaja aru saada, millises riigis nad elavad,» ütles televisiooni ja raadioprogrammide riikliku nõukogu esimees Ojar Rubenis vastuseks venekeelse ajakirjanduse märkustele. ITAR-TASS-ETA

Täna tõstab Leedu Statoil oma tanklates kõikide sõidukikütuse liikide hinda.

Nädal tagasi kinnitas Statoili esindaja, et vähemalt 1. septembrini Lietuva Statoil bensiinihindu ei tõsta. Kasvava nõudluse tõttu on varasemad kütusevarud otsakorral ning tänasest alates hakkab kompanii müüma bensiini, mis ostetud Rotterdami börsil praeguste hindadega.

Teisipäeval tõstis Lietuva Statoil kolme-nelja sendi võrra diislikütuse hinda. Praegu maksab diislikütus Statoili tanklates Vilniuses ja Kaunases 1,35 litti, Shiauliais 1,33 litti. BNS

Pärast rahareformi läbiviimist hakkab Ukrainas keskpanga prognooside kohaselt keskmine palk olema 132 grivnat, vanaduspension 45 grivnat.

Ukraina rahvuspanga analüütikute hinnangul hakkab kilo leiba maksma 0,66, loomaliha 2,90, sealiha 3,69 grivnat. Liiter piima hakkab maksma keskmiselt 0,5, võikilo 6,31, suhkur 1,117 grivnat, linnatranspordi üksikpilet 0,20 grivnat.

Rahareform toimub Ukrainas ajavahemikus 2.--16. septembrini. USA dollari eest saab ligikaudu 1,75 grivnat. INTERFAX-BNS

Kartus, et lehmapiima andmisega lastele suureneb diabeeti haigestumise oht, on tõenäoliselt alusetu, näitab sel nädalal avaldatud uurimus.

USA Denveri ülikooli teadurid leidsid, et alla kolme kuu vanused lapsed, kes said lehmapiimas sisalduvaid proteiine, ei ilmutanud keskmisest suuremat tendentsi autoimmuunsüsteemi häire väljakujunemisele. Immuunsüsteemi häire on algava diabeedi tunnuseks. Uurimuse autorid vaidlustasid varasemad aruanded, milles väideti, et lehmapiima andmine rinnalastele suurendas diabeediohtu 60% võrra. REUTER-BNS

Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank (EBRD) ning Jaapani finantskorporatsioon Nomura International kavatsevad osta erastatava Läti Merelaevanduse aktsiaid.

Huvi Läti Merelaevanduse aktsiate vastu on ilmutanud ka mitu välismaist laevanduskompaniid.

Erastamistaotlusi saab esitada 1. novembrini.

Läti Merelaevandus kuulub 19 maailma juhtiva laevanduskompanii hulka. BNS

Vene kontsern Gazprom kavatseb Lätis asuva loodusliku maa-aluse gaasihoidla mahtu miljardi kuupmeetri ehk kolmandiku võrra suurendada.

Gaasihoidlat on kavas kasutada ka Eesti gaasiga varustamisel.

Gazprom on Latvijas Gaze strateegiline investor. Septembris kavatseb erastamisagentuur sõlmida Läti gaasiettevõtte aktsiate ostu-müügilepingu Gazpromi ja Latvijas Gaze teise strateegilise investoriga -- Saksa kompaniide Ruhrgas ja Preussen Electra kontserniga. BNS

Leedu Panga valuutavarud suurenesid juulis 56,5 mln dollari ehk 7,8% võrra.

Veel ei ole valuutavarud jõudnud 1995. a detsembri tasemeni, mil need moodustasid 739 mln dollarit.

Juuli lõpul oli Leedu Panga valuutareservis 720 mln dollarit ehk 2,5% vähem kui mullu detsembris.

Leedu Panga kõik ametlikud reservid suurenesid juulis 69,3 mln dollari ehk 8,6% võrra. Juuli lõpul hinnati neid 803,7 mln dollarile.

Kullareserv moodustas 62 mln dollarit. Rahvusvahelise valuutafondi SDR-vahendid kasvasid 8,9 mln 21,7 mln dollarini. BNS

Hiinale ei jätku enam kodumaisest riisist, teatas USA põllumajandusministeerium.

Mullu importis Hiina kaks miljonit tonni riisi, enamik sellest oli Tais kasvatatav kallihinnaline aromaatne riis. Tendentsi põhjuseks pole toiduainete puudus, vaid kasvav jõukus, ütles riisikaubanduse ekspert Andrew Aaronson.

Hiina ostab varasemast rohkem ka USA nisu. USA maisi on hakanud Hiina ostma sigade ja kanade toitmiseks, kuna nõudmine lihatoodete järele tõuseb nagu teisteski kiirestiareneva majandusega maades.

Hiina majandus kasvab nii kiiresti, et sama tempoga jätkates võib ta aastaks 2010 toota juba rohkem kaupu kui USA. AP-BNS

Hetkel kuum