1. september 1996 kell 22:00

Kohus keelas võlanõude tasumise AA-Õligrupile

Võlanõude väljamaksmise keelustamist taotles AS Hansa Kindlustus, kes on pankrotistunud Tartu Kommertspanga võlausaldaja ligi seitsme miljoni krooniga. Hansa Kindlustus soovib, et kohus tunnistaks kehtetuks Tartu Kommertspanga võlanõude loovutamise AA-Õligrupile.

Hansa Kindlustuse juhataja Olavi Laido sõnul taotleb kindlustusselts, et väljamakstav summa jaguneks võrdselt Tartu Kommertspanga võlausaldajate vahel. Tema sõnul tähendaks AA-Õligrupi ja Tartu Kommertspanga likvideerimiskomisjoni vahelise tehingu tühistamine, et kõik teadaolevad nõuded Tartu Kommertspanga vastu saaksid ligilähedaselt nende väärtusele rahuldatud.

«See on liiga selge, et võlanõuet ei tunnistatud seni, kuni see müüdi soodsalt mingile grupile,» kommenteeris Laido.

Hansa Kindlustust esindav advokaadibüroo Heta vandeadvokaat Andres Hallmägi ütles, et kohtumäärus tagab 90 miljoni krooni säilimise kuni kohtuvaidluse lõpuni. «Kui raha välja maksta, süüakse see saaja poolt ära,» väitis ta.

AA-Õligrupi juhatuse esimees Aadu Luukas kohtumäärust kommenteerida ei soovinud. «Uudis jõudis minuni ootamatult mõne minuti eest,» tõdes ta reede lõunal. Ka AA-Õligruppi esindav vandeadvokaadi abi Sanjay Jaanus Mody advokaadibüroost Kaasik & Co ütles, et kohtumäärus ei ole veel temani jõudnud, mistõttu ta ei saa seda kommenteerida.

Kohtumäärus ei ole veel saabunud ka erastamisagentuuri. Agentuuri peadirektor Väino Sarnet ütles, et seetõttu on vara öelda, milline on erastamisagentuuri reageering. «Eks me arutame ja vaatame, millised on võimalused edasi tegutseda,» lisas ta.

Sarneti sõnul ei ole kõnealune kohtumäärus talle ootamatu. «Seda oli karta,» tõdes ta.

Sarnet ei välistanud, et AA-Õligrupile võlanõude väljamaksmist takistav kohtumäärus võib kaasa tuua ASi Esoil erastamislepingu jõustumise venimise.

Andres Hallmägi vastas, et kohtumäärus ei tohiks Esoili erastamislepingut segada, sest erastamisagentuur võiks makstava rahasumma kanda deposiiti, kus see püsib kuni kohtuvaidluse lõpuni. «Ma ei ütleks, et see määrus mingit rahvuslikku häda põhjustaks,» lausus ta.

Erastamisagentuuri ja AA-Õligrupi vahelisele lepingule Tartu Kommertspanga võlanõude tasumiseks kirjutati alla augusti keskel. Sellega võttis erastamisagentuur endale Esoili vastu suunatud nõude täitmise kohustuse. Erastamisagentuur lubas tasuda nõude Esoili erastamisest laekuva rahaga.

Esoili kohustus AA-Õligrupi ees tulenes kaubandus-tööstuskoja vahekohtu kevadisest otsusest, millega jagati 90 miljoni kroonine võlakohustus Esoili ja Eesti Kütuse vahel.

Hansa Kindlustus esitas hagi Tartu Kommertspanga võlanõude loovutamise tehingu kehtetuks tunnistamiseks sellel suvel. Tartu linnakohus hakkab hagi arutama reedel.

Hetkel kuum