4. september 1996 kell 22:00

Tori-Selja piimalahing

Pärnu piimatoodete kombinaadi pressiesindaja Peeter Lillestiku sõnul lõpetas kombinaat Tori-Selja piimaühistuga rendilepingu ühepoolselt juba 1. juulil, teatades sellest kuu aega ette. «Põhjuseks oli, et nad polnud kolme aasta jooksul renditasu maksnud ning polnud ka investeerinud,» ütles Lillestik. «Ilmselt oli seal ainult aknaid pestud, kuna enam ei näinud välja või ei paistnud päike sisse.»

Lillestik lausus, et eelmisel nädalal kuulutas Pärnu PTK välja avaliku rendikonkursi, millele laekus ainult üks avaldus Pärnu-Jaagupi piimaühistult. Teisipäeval pidi toimuma varade üleandmine Pärnu-Jaagupi piimaühistule.

Tori-Selja piimaühistu juhatuse esimees Udo Miller märkis, et nendele pole rendilepingu katkestamisest teatatud.

Küsimusele, kas Tori-Selja piimaühistu ei teadnud midagi avalikust rendikonkursist ega lugenud seda ka Pärnu Postimehest, vastas Miller: «Meile öeldi, et ei ole ja ei tule, et see on poisikeste temp.»

Miller ütles, et Tori-Selja piimaühistu ei kavatse hoonet vähemalt kolme kuu jooksul Pärnu-Jaagupile loovutada. «Pärnu-Jaagupi trügib sisse ja tahab meiega ära lõpetada,» rääkis ta. «Rahvas ja tootjad pole aga sellega nõus.»

Milleri sõnul on Pärnu-Jaagupi toonud kaasa ka hulgaliselt turvamehi, kes rahvast enam majja ei lase. Peeter Lillestiku väitel on seal ainult kolm turvameest, kes jälgivad vara üleandmise korrektset läbiviimist.

Tänavu mais teatas Tori-Selja piimaühistu, et AS Pärnu Piimatoodete Kombinaat on jäänud neile võlgu kaks miljonit krooni.

Võla katteks pakkus kombinaat Tori-Selja meierei allrentnikele võimalust hooned ära osta.

Kuigi ostu-müügi osas jõuti Peeter Lillestiku sõnul kokkuleppele, viis Tori-Selja piimaühistu järgmisel päeval siiski sisse pankrotiavalduse Pärnu PTK vastu.

Pankrotimenetluse lõpetamiseks maksis piimakombinaat piimaühistule kaks miljonit krooni ära.

Peeter Lillestiku hinnangul soovib Tori-Selja piimaühistu võita vähemalt kuu aega, et selle aja jooksul esitada Pärnu PTK vastu uus hagi. «Tsiviilvaidlus on selline loominguline protsess, mida annab tõlgendada, kuidas ise tahad,» lausus ta.

Tänase päevani tootis Tori-Selja piimaühistu kolmekümneliikmeline kollektiiv peamiselt eesti juustu. Ettevõte mullune käive oli 24 miljonit krooni.

Kui Tori-Selja piimaühistu maksis ASile Pärnu Piimatoodete Kombinaat renti 13 000 krooni kuus, siis Pärnu-Jaagupi piimaühistu võitis rendikonkursi 16 000kroonise kuurendiga.

Hetkel kuum