9. september 1996 kell 22:00

Kas partneri leidmiseks olnuks vajalik konkurss?

Minu arvates on kon kurss alati teretulnud asi ja loomulikult olen ärimehena selle poolt, et iga asja, eriti suurt firmat, ostetaks ja müüdaks konkursi korras. Konkurss võimaldab müümisel lüüa hinda üles.

Arvan, et kindlasti oleks lisaks NRG-le olnud ka teisi pakkujaid. Praegu on Eesti Energia erastamisest huvitatud neli firmat: Vattenfall, IVO, Preussen Elektra ja NRG. Arvan, et ka esimesed kolm firmat oleks olnud huvitatud Eesti Energia erastamisest tootmise poole pealt. Samuti arvan, et kui tulevikus erastatakse jaotusvõrgud, siis kõikidel nendel firmadel on vaba kapitali ja soov selles osaleda.

Eesti peaks olema küllalt tark, et seda raha siia meelitada. See summa, mida meie energiasüsteem vajab investeeringutena, on üsna suur.

Minu nägemus praegu toimuvast on selline, et valitsus moodustab oma varadest ühisfirma, kuhu NRG paneb sisse raha. Seega võib seda elektrijaamade osas käsitleda Eesti Energia erastamisena. Ent ju siis oli valitsuse selline samm riigile kasulik. Teine küsimus on see, et erastamist saab ju korraldada kas erastamisagentuuri või valitsuse kaudu. Mul tekib küsimus, et kuidas selle asja peale vaatab erastamisagentuur.

Teisi pakkujaid kõnelemas ei olnud, enne kui see küsimus lauale tuli. Ameeriklased olid ainukesed konkreetsed pakkujad. Kui ikka aastad on mööda läinud ja konkreetset huvi pole üles näidatud ning samas üks firma on esitanud konkreetse pakkumuse, siis tuleb sellega ka hakata läbi rääkima.

Asjade edasine protseduuriline järjekord on nüüd nii, et NRG saab Eesti pakkumuse, peab selle läbi vaatama ja teatab siis meile oma seisukoha.

Praegu ei ole veel otsustatud ostuhind ja see oleneb väga palju sellest, mis sinna viimasesse paketti sisse läheb. Hind võib olla nii alla kui ka üle 50 miljoni dollari. Konkreetset hinnapakkumust praegune koostööprojekt ei sisalda. See, millal leping võidakse sõlmida, oleneb jällegi ameeriklaste vastusest, võib minna paar nädalat või ka aasta lõpuni.

Praegu just vaatan seda dokumenti üle, neljapäeval ma ei osalenud valitsuse istungil, ja see, mis nüüd ameeriklastele läheb, on normaalne. Eesti riigi poolset garantiid ameeriklastele kindlasti plaanis pakkuda ei ole. See ei ole ka kunagi nende nõue olnud.

Hetkel kuum