16. september 1996 kell 22:00

Shveits on sobiv kombineeritud puhkuseks

Järjest rohkem eelistatakse ka kaugematesse kohtadesse sõita oma autoga. Suured grupireisid on asendunud individuaal- ja perereisidega. Ühe meelitava sihtpunktina nähakse nii suvel kui talvel Shveitsi.

Kes lepib puhates vähema kui 30 soojakraadiga, võiks ühendada sügisesel puhkusel suusatamise ja linnadega tutvumise.

Isikliku transpordivahendiga välismaale sõites peab olema autol rahvusvaheline pass ja juhil rahvusvahelised juhiload. Lisaks kindlustusele roheline kaart. Tehnilist korrasolekut kinnitab tehniline ülevaatus. Auto tuleb varustada EST-kleebisega.

Shveitsis on võimalik autot tankida bensiiniga 95 ja 98, mille hind on 1,07--1,15 Shveitsi franki (CHF), diislikütus maksab 1,23--1,35 Shveitsi franki. Tasub mõelda millise transpordivahendiga on kõige ökonoomsem teed alustada.

Shveitsi võib sõita nii Austria kui ka Saksamaa kaudu. Shveitsi viisa, mille saab vormistada Helsingis asuvas Shveitsi saatkonnas, maksab 150 Soome marka. Viisa taotlemisel on kohustuslik esitada ka reisikindlustus, milleks sportima minnes sobib enim harrastussportlase kindlustus.

Shveitsis sõites on autoteed ja tunnelid tasuta. Kohalikes infopunktides jagatakse tasuta teavet kõikide huviobjektide kohta, samuti linna- ja maakonna kaarte, et vältida eksimist. Shveitslased annavad meeleldi infot ekskursioonide, vaatamisväärsuste, sündmuste jpm kohta.

Suurlinnades on kindlam jätta auto hotelli parklasse ja ühineda ekskursioonigrupiga. Nii saab tutvuda põhjalikult linna ajaloo ja vaatamisväärsustega, kuna raamatust loetu ei pruugi anda piisavat ettekujutust. Sellised tuurid kestavad tavaliselt 2--4 tundi ja maksavad olenevalt kestusest ca 25--33 Shveitsi franki.

Lisaks pakutakse ka kombineeritud pakette, mille puhul kasutatakse bussi, laeva, kaabelraudteed ja tõstukeid. Sel juhul on ekskursiooni hind 89--115 Shveitsi franki inimese kohta.

Kuna autoturistid reisivad omaette, perekonniti või sõbraga, võib oletada, et avastamisrõõme soovitakse nautida ka omal käel. Individuaalkorras on tõstuki pilet 20--30 Shveitsi franki, laevasõit Lugano järvel ca üks tund maksab 12--15 Shveitsi franki.

Väikesel puhkepausil on kindlasti kosutuseks tass kohvi, mille saab lähimast kohvikust 2,20--3,30 Shveitsi frangi eest. Õlu on pisut kallim 3,30--3,50 Shveitsi franki.

Kõige otstarbekam on keha kinnitada iseteenindusrestoranis, mille leidmisega ei tohiks raskusi tekkida. Seal saab einestada umbes 9 Shveitsi frangi eest. End teenindada lastes tuleks tasuda 2--3 korda rohkem.

Pärast väikest lõõgastust võiks ka mõnda muuseumi külastada. Üldjuhul on need avatud kella 10--17. Sissepääs on 3--6 Shveitsi franki. Leidub ka tasuta sissepääsuga kohti.

Shveitslased korraldavad küll põnevaid festivale, messe, spordi- ja kultuuriüritusi, ent autoturistid sinna eriti ei kipu -- läheb liiga kalliks. Eeskätt meelitavad mäed ning sügise saabudes veedetaksegi tavaliselt teine puhkusenädal suusakuurordis.

Õhtul tuleb varakult ööbimiskohta jõuda, et saada parkimisplats autole, suvel ka telgile. Kämpingutesse registreerimine lõpeb õhtul juba kell 18.

Suur osa noortehotelle on spetsialiseerunud just suusatajate majutamisele ning toad maksavad seal ca 17,5--30 franki.

Shveitslaste kämpinguvõrk on tihe. Autokoha eest tuleb tasuda 6--7 franki, järelhaagis-suvilaga lisandub 6,50--7,50 Shveitsi franki. Elektri (220 V) kasutamise eest küsitakse 3.50, dushi eest (5 min) üks frank. Tasuda tuleb kohaliku valla maks üks frank ning samuti koera eest (1,50 franki). Kui autos on ruumi vähe, saab kõike vajaminevat rentida kohapeal.

Oskuse puudumisel saab osa võtta kõikidest kursustest, mis on seotud pakutavate puhkevõimalustega: paadisõit, mägimatkad, suusatamine jne. Seda kasutatakse aktiivselt.

Kursused koos teooria ja praktikaga maksavad ca 120--180 franki olenevalt alast ja kestusest. Varustuse puudumisel tuleb sellele liita suuskade ja suusariietuse üür.

Suurlinnades viibides saab kasutada ka hotelliteenuseid. Kahekohaline tuba koos hommikusöögiga üheks ööks maksab ligikaudu 150--180 franki, kõrgemates kategooriates 480--630 franki.

Hindade järgi otsustades tundub Shveits olevat ligipääsmatult kallis, ent mis kallis, see kaunis.

1 Shveitsi frank (CHF) -- 9,8 Eesti krooni

bensiin: 1,07--1,5 CHF

diislikütus: 1,23--1, 35 CHF

linnaekskursioon: 25--33 CHF

kombineeritud ekskursioon: 89--115 CHF

tõstuk: 20--30 CHF

laevasõit Lugano järvel: 12--15 CHF

tass kohvi: 2,20--3,30 CHF

klaas õlut: 3,30--3,50 CHF

söök iseteenindusrestoranis: ca 9 CHF

muuseumid: ca 3--6 CHF

huvialakursused: ca 120--180 CHF

majutus hotellis: 150--630 CHF

majutus noortehotellis: 17,50--30 CHF

autokoht kämpingus: ca 6--7 CHF

Hetkel kuum