16. september 1996 kell 22:00

Väikese Munamäe suur projekt

Aare Tamme on Jagomägide arvates ainus inimene Eestis, kes sellist projekti arendada suudab. Seetõttu pöörduti tema poole.

Viimased nädalad on Tamme mütanud Munamäe nõlvu võsast puhastada, et talve tulekul avada esimesed viis laskumisrada.

«Siit läheb kõige järsem rada,» osutab Tamme kändusid täis rohtu kasvanud järsakule. «Vana tõstuki võtame maha, asemele tuleb esialgu kaks uut, tulevikus aga veelgi rohkem,» jätkab ta seletamist oma uue nn kuukulguriga mööda mäge ringi seigeldes. «Selles kulbis hakatakse sõitma lumelaudadega, siia tuleb slaalomirada, see on aga nõlv õpilastele ja algajatele,» osutab ta mäe laugjamale küljele.

Munamäge peab Tamme looduslikelt tingimustelt unikaalseks mitte ainult Eestis vaid ka Põhjamaades. «Kõik Soome spetsialistid on hämmeldunud, et me neid võimalusi ära ei kasuta, samas kui mujal nähakse selliste tingimuste loomisega hirmsat vaeva,» räägib Tamme.

Tamme unistustes hakkab Munamäe talispordikompleks kuuluma ühtsesse ketti teiste tuntud Skandinaavia talispordikeskustega. Esialgne kokkulepe ühtse piletisüsteemi suhtes on juba olemas Soome Himose suusakompleksiga.

Otepää linnavalitsuse ehitusjärelevalve inspektor Indrek Taukar toetab mäesuusatajana igati Jagomägide ja Tamme algatust ning usub, et Munamäest peaks saama koht, kus hakatakse Eestis arendama mäesuusakultuuri.

Tamme usub, et suusakompleksis hakkavad põhiliselt käima siiski eestlased -- nii kooliõpilased, suusalaagrid, turistid kui lihtsalt puhkajad. Kuutsemäega nad klientide pärast võistlema ei hakka, kuna orientatsioon on erinev ning rahvast peaks jätkuma nii ühele kui teisele mäele, arvab Tamme. Nädalalõppudel loodavad nad mäenõlvadel ringi sibamas näha poolt tuhandet kuni tuhandet inimest.

Rahast rääkides jäävad Jagomägid ning Tamme üldsõnaliseks, kuid tunnistavad, et investeerijad on leitud suuresti tänu Tamme tutvustele spordimaailmas. Sidemed viivad Skandinaaviast Itaaliani välja. Veel sel sajandil neelab projekt vähemalt 20 mln krooni.

Lisaks kiirtoidukohtadele mäejalamil hakkab külastajaid toitlustama 150kohaline restoran. Ööbimiskohana ehitatakse selleks talveks välja 30kohaline hotell ning neli kuuekohalist puhkemaja. Viimaseid on plaanis ehitada üle kümne.

Otepää linnapea Aivar Nigol on kindlalt veendunud, et Otepääst saab Euroopa tasemel puhkekeskus. «Oleme pikka aega mõelnud, kuidas tuua siia rahakaid turiste, kes armastavad slaalomit ja lumelaudu,» näeb ta kolme noormeest probleemi lahendajatena.

Oma käe Otepää reklaamimisele on lubanud alla panna ka Vladimir Smirnov, kes linnapeani jõudnud kuulduste kohaselt otsib Otepääle praegu elamispaika.

Hetkel kuum