25. september 1996 kell 22:00

Olavi Laido sihib Leedut

Hansa Kindlustus on Bico järel teine Eesti kindlustusselts, kes Leedus oma tütarseltsi loob. Laido sõnutsi on Hansa Kindlustusel kontaktisik ja kontoriruumid Leedus olemas, millest järgmine samm on oma kindlustusseltsi loomine.

Esialgse kava kohaselt sünnib uus kindlustusselts Leedus järgmise aasta alguses. «Leedus on asi nii bürokraatlik, et ma ei julge vekslit anda, kui kiiresti seal asjad liiguvad,» märkis Laido.

Laido ütles, et esimeseks tegevusaastaks ta Leedu tütarseltsile suuri mahtusid ei prognoosi. Esimene aasta kulub tema kinnitusel turule sisseelamisele, mistõttu Laido hinnangul on hetkel veel tagasihoidlikult arenevale Leedu kindlustusturule minekuks õige aeg.

Hansa Kindlustus asutas sel aastal kindlustussleltsi Lätis, mille nimeks sai Hansa Kindlustuse suuromaniku (98,6 protsenti aktsiatest) Trygg-Hansa järgi Trygg-Hansa Latvija, mille aktsiad kuuluvad sajaprotsendiliselt Trygg-Hansale.

Eelmisel nädalal tegi Trygg-Hansa Hansa Kindlustuse teisele aktsionärile Eesti Kindlustusele ettepaneku müüa viimasele kuuluvad 1,44% Hansa Kindlustuse aktsiaid Trygg-Hansale nominaaliga tagasi. Seega kujuneb suure tõenäosusega ka Leedus asutava tütarseltsi sajaprotsendiliseks omanikuks Trygg-Hansa.

Kõige esimesena asus Eesti kindlustusseltsidest Leedus tegutsema Balti Kindlustusselts (Bico). Bico peadirektor Jaan Marks ütles Hansa Kindlustuse plaani Leedus oma kindlustusselts asutada kohta, et seltsi asutamine on mõttekamaks muutunud eelkõige uue, äsja jõustunud kindlustusseaduse tõttu, mis annab kindlustusseltsidele tegutsemiseks uusi võimalusi.

«Varem said ettevõted end Leedus kindlustada ainult kasumi arvel, sest kindlustuspreemiat ei saanud kuludesse kanda,» selgitas Marks. «Viimase kahe kuuga oleme kogunud sama palju preemiaid kui eelneva poole aastaga.»

Bico poolt Leedus kogutud preemiate maht kujuneb selle aasta lõpuks Marksi hinnangul miljoni krooni ümber.

Kolmanda Eesti kindlustusseltsina tunneb Leedu kindlustusturu vastu huvi Seesam. Seesami kindlustusdirektori Taivo Saare kinnitusel kaalub Seesam võimalust koos oma kahe suuromaniku, Ameerika kindlustuskontserni American International Group (AIG) ja Soome suuruselt teise kindlustusseltsiga Pohjola minekut Leedu kindlustusturule.

Sel aastal ostis Seesam kümnendiku Lätis tegutseva kindlustusseltsi Famlat aktsiatest. Famlati teised aktsionärid on AIG ja Pohjala. Seesamist kuulub AIG-le 29 protsenti ja Pohjolale 45 protsenti aktsiatest.

Hetkel kuum