10. oktoober 1996 kell 22:00

XXI Sajandi Rebane peab tegema uue logo

Tema kinnitusel on sarnase logo kasutamine konkurentsiseaduse rikkumine. «Aktsiaseltsi XXI Sajandi Rebane logo on äravahetuseni sarnane filmikompanii 20th Century Fox üldtuntud seaduslikult kasutatava kaubamärgi kujundusega. Firma nimetuse, kaubamärgi või muude tunnuste lubamatut kasutamist peetakse konkurentsiseaduse kohaselt kõlvatuks konkurentsiks ja selline tegevus on keelatud,» väitis Tammistu. Tema sõnul tegi konkurentsiamet XXI Sajandi Rebasele kohustusliku ettekirjutuse logo kasutamine lõpetada. «Seda nii firma reklaamitegevuses, kirjablankettidel, arvetel kui nimekaartidel,» loetles Peeter Tammistu.

ASi XXI Sajandi Rebane esindaja ei soovinud küsimust kommenteerida, kuna firma tegevdirektor Monika Veski ei viibi praegu Eestis. «Just tema on õige inimene sellel teemal rääkima,» ütles ta.

Monika Veski on varem Äripäevale öelnud, et firma kasutatud logo on Ameerika filmitootjatelt üle võetud üks-ühele. Vahe on selles, et ühel logol on kujutatud araabia numbrid ja ingliskeelne tekst, teisel rooma numbrid ja eestikeelne tekst. Veski sõnul ei aja keegi segamini eestikeelset nime 21. Sajandi Rebane ingliskeelse 20th Century Foxiga.

USA filmikompaniid esindava patendivoliniku Urmas Kernu sõnul palus ta oma kirjas konkurentsiametile, et lisaks logo kasutamise keelustamisele tunnistataks seadusevastaseks ka ASi XXI Sajandi Rebane nime kasutamine. «Me oleme selle vastu, et tõlgitakse ja kasutatakse samal alal tegutseva sama nimega üldtuntud firma nime. Igaüks peab oma maine ise ja oma raha eest looma,» selgitas Kernu.

Patendivoliniku kinnitusel ei nõua ta XXI Sajandi Rebase tegevuse lõpetamist, vaid ainult firma nime muutmist ettevõtteregistris.

Konkurentsiameti peadirektor Peeter Tammistu ütles, et tema amet ei saa teha ettevõtteregistrile ettekirjutisi aktsiaseltsi nime muutmise kohta. «Kõik, mis on seotud kaubamärgi ja nimetustega, peaks olema kohtu pädevuses,» väitis ta.

Tammistu sõnul peab ASi XXI Sajandi Rebane logo jätkuva kasutamise korral maksma trahvi ühe kümnendiku eelmise kvartali brutokäibest. «Neil on aega 15 päeva, et lõpetada filmikompaniiga sarnase logo kasutamine. Muidugi võib XXI Sajandi Rebane meie kohustusliku ettekirjutise ka kohtusse kaevata,» ütles Tammistu.

Eelmise aasta jaanuaris asutatud ASi XXI Sajandi Rebane tegevusalad on muu hulgas mängu- ja videofilmide tootmine ning filmide müük ja levitamine. Aktsiaseltsi põhikiri ei luba firma nime inglise keelde tõlkida, andes inglise keele vasteks «XXI Sajandi Rebane Ltd».

Ameerika Ühendriikides asuv filmikompanii 20th Century Fox registreeris oma kaubamärgid Eestis 1993. aasta suvel, mille järgi on firmanime eestikeelseks vasteks «Kahekümnenda Sajandi Rebane».

Äriseadustiku kohaselt ei tohi Eestis ärinimes kasutada seadusega kaitstud kaubamärgis sisalduvat nime kaubamärgi omaniku loata.

Hetkel kuum