13. oktoober 1996 kell 22:00

Saku õlletehas ei üllatanud

Saku õlletehase kasum enne tulumaksustamist oli kaheksa kuuga 31,19 miljonit krooni ja ka see näitaja on väiksem kui eelmise aasta samal perioodil, 34,89 miljonit krooni.

Õlletehase kaheksa kuu müügimaht oli 257,37 miljonit krooni, sh 19,22 miljonit liitrit õlut. Eelmise aasta kaheksa kuuga müüs firma õlut ligi pool miljonit liitrit enam. Aastaga on Eesti kohaliku õlle turg vähenenud Saku õlletehase andmetel 35 miljonilt liitrilt 32 miljonile.

Saku õlletehase turuosa kohaliku õlle turul tõusis ettevõtte andmetel käesoleva aasta kaheksa kuuga eelmise aasta 53 protsendilt 57 protsendile. Õlletehase andmetel järgnevad Sakule kohaliku õlle turul Tartu õlletehas 18protsendilise turuosaga ja Pärnu õlletehas 8 protsendiga.

Saku õlletehase avalike suhete ja teabekorralduse juhi Anu Õuna sõnul pole firma juhtkond mingeid prognoose selle aasta majandustegevuse kohta teinud ja seetõttu ei saa öelda, kas ettevõtte majandustulemused on paremad või halvemad, kui loodeti.

«Muidugi oleks tahtnud, et suvi oleks parem olnud, kuid numbrid on sellised nagu nad on,» nõustus Õun ainult kommenteerima.

Saku õlletehase eesmärk on eksportida 500 000 liitrit õlut sellel aastal. Firma müüb oma toodangut Soome, Rootsi ja USAsse.

Ekspordimaht on küll väike, kuid eksport läheb normaalselt, kinnitas Õun. Ta lisas, et õlletehase prioriteet on siiski kohalik turg. Sellel kuul tuleb turule Eesti kangeim hele õlu Saku 7,5.

Reedel püsis Tallinna börsil Saku õlletehase aktsiaga sooritatud tehingutes kolme krooni suurune ostu- ja müügihinna vahe. Väärtpaberispetsialistide hinnangul peaks aktsia hind stabiliseeruma 39--40 krooni tasemel.

Õlletehase majandustulemustel ei ole Hansapanga analüütiku Katrin Kaarli sõnul turule suurt mõju, kuna ettevõte avalikustas ainult oma käibe ja maksustamiseelse kasumi. «Saku jättis avalikustamata oma põhibilansi ja suuremad muutused ning kirjeldas rohkem õlleturgu,» kommenteeris Kaarli. «Ettevõtte majanduslikust olukorrast ülevaate saamiseks võiksid nad anda siiski täieliku finantsülevaate.»

Kaarli lisas, et Hansapanga tehtud prognoos Saku õlletehase 29 miljoni krooni suuruse kasumi kohta aasta lõpuks ei muutu. «Tuleb arvestada, et õlletehas peab maksma kuni 24 protsendini ulatuvat tulumaksu, mistõttu avaldatud maksustamiseelne 31 miljoni kroonine kasum võib pärast makse tähendada 24 miljoni krooni suurust kasumit,» lausus Kaarli.

Hetkel kuum