17. oktoober 1996 kell 22:00

Kauplemine Poolaga nõuab kannatlikkust

Poola saatkonna kaubandusesinduse andmetel oli kaubavahetuse maht Eestiga aasta esimesel kaheksal kuul kokku 430 miljonit krooni.

Eelmisel aastal oli samal ajal kaubavahetuse käive 256 miljonit krooni.

Kaubandussuhete kasvu põhjuseks on senise Poola kaupadesse negatiivse suhtumise muutumine, ütles Poolast toiduaineid importiva ASi Balbi esindaja Aivar Aus. Tema sõnul on paranenud ka Poola kaupade kvaliteet, mis ei jää alla lääne analoogidele.

Peamine takistus Poolaga kauplemisel on transport ja sellega seonduvad piiri- ja tolliprobleemid, ütles Koidu Talli majandusministeeriumi väliskaubandusosakonnast. Tema sõnul peaksid paljud probleemid lahenema, kui Eesti ja Poola vahel sõlmitakse vabakaubandusleping.

«Selleks, et Poolast kaupa tuua, peab olema krokodilli kannatus,» kinnitas Arend Adamson bussiettevõttest Mootor.

Tema tähelepanekute kohaselt peavad kaubaautod Eesti ja Poola vaheliste riikide piiridel veetma terve nädala, kuigi Eesti ja Poola vahelise vahemaa katmiseks kulub maksimaalselt kolm päeva.

Piiriprobleemide lahendamisega saaks kauba transpordikulusid vähendada poole võrra, leidis Arend Adamson.

Kriitikat, et Poola partnereid ei saa usaldada, ei pea Aivar Aus õigeks. ASi Balbi partner on kaubandusettevõte Hortex, kellega pole Ausi sõnul seni olnud ühtegi probleemi. Tema sõnul peaks kvaliteetse Poola kauba osakaal Eestis peagi suurenema.

AS Balbi veab Poolast sisse külmutatud juurvilja ja jäätist, kokku umbes seitsme miljoni krooni eest aastas.

Hetkel kuum