24. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Briti teadlased avastasid hullu lehma tõve keemilised tunnused Creutzfeldt-Jakobi tõppe (CJD) haigestunud inimeste ajus, mis kinnitab arvamust, et haiguse põhjustab haige looma liha söömine.

Uurimistööd juhtinud Londoni kuningliku meditsiinikolledzhi professor John Collinge tunnistas teisipäeval, et avastus ei ole lõplik tõestus kahe haiguse seotuse kohta.

Euroopa veiselihatööstus sattus löögi alla, kui Briti valitsus märtsis teatas, et hullu lehma haigust põdenud looma liha söömine põhjustab tõenäoliselt haigestumist CJDsse, millesse on surnud juba 12 Suurbritannia elanikku. AP-BNS

Iga kolmas Saksa kompaniides kasutatav arvutiprogramm on tõenäoliselt piraatkoopia, mis läks tarkvaratootjatele möödunud aastal saamata jäänud kasumi näol maksma 1,2 miljardit Saksa marka.

Euroopa lõikes läks piraatlus mullu maksma 6,6 mld marka, mis on 13% suurem summa kui eelnenud aastal, teatas äritarkvara liit.

Tegelik kahju on veelgi suurem, kuna siia ei ole arvestatud kodudes kasutatavat piraattarkvara.

Piraatide turuosa on Euroopas langenud. 1995. a oli nende turuosa Lääne-Euroopas 49%, võrrelduna 52 protsendiga 1994. aastal.

Ida-Euroopas oli vastav näitaja 83%, mis oli eelnenud aastaga võrreldes kahanenud kaks protsenti. AP-BNS

Türgi parlamendikomitee arutab eelnõu, mis muudab riigis järjest suuremaks probleemiks kujuneva rahapesu seadusega karistatavaks.

Eelnõu kehtestab kontrolli rahaülekannete üle ning lubab valitsusel kontrollida kahtlasi juhtumeid.

«Eelnõu on väga kasulik ka illegaalse narkoraha voolu peatamiseks kurdi mässulistele organisatsioonidele,» ütles majandusminister Ufuk Soylemez.

Türgi liberaliseeruv majandus, paindlikud pangandusreeglid, õilmitsev aktsiaturg, kullaga kauplemise traditsioonid ja kasiinod on muutnud Türgi rahapesijate paradiisiks. AP-BNS

Soome riiginõukogu andis loa Helsingi-Vantaa lennuväljale uue maandumisraja ehitamiseks. Uue 3000 meetri pikkuse maandumisraja ehitamiseks kulub 5--6 aastat.

Maandumisraja ehitamise kulud kannab Soome õhuliikluskeskus, ehituskulud on esialgse prognoosi kohaselt 150 miljonit Soome marka, lisaks ehituskuludele vajatakse umbes 20 miljonit maaeralduseks.

Uus maandumisrada võimaldab kahe lennuraja üheaegset kasutamist. See peaks olema praeguse pearaja-suunaline ning sellest veidi vähem kui 1,5 km kaugusel. Uue maandusmiraja terminaalivajadused katab praegune terminaal.

Uus rada suurendab Helsingi-Vantaa lennuvälja läbilaskevõimet tunnis nüüdselt 43 lennukilt vähemalt 55 lennukile. Hiljem võib see arv kasvada kuni 88 lennukini. STT-ETA

Shell kavatseb tuleval aastal ehitada St Peterburgi 25 bensiinitanklat, teatas korporatsiooni Venemaa osakonna president Richard Mann.

Praegu on Peterburis 220 statsionaarset tanklat, mis katab vaid kolmveerandi linna vajadustest.

Viimastel andmeil sõidab Peterburi tänavail 680 000 sõiduautot. Seega peaks üks tankla teenindama 2300 autot, mis ületab Euroopa keskmise standardi kümnekordselt. INTERFAX-BNS

Leedu valitsus kiitis heaks uue tulumaksuseaduse eelnõu, mis ühtlustab elanike ja ettevõtete tulumaksu. Kui seadus vastu võetakse, alaneb elanike tulumaks seniselt 33 protsendilt 29 protsendile ning muutub proportsionaalseks senise progresseeruva maksu asemel.

Maksuvabaks tuluks saab 300 litti praeguse 191 liti asemel.

Tulumaksuvabaks jäävad stipendiumid, pensionid ja kõige väiksemad tulud.

Ettevõtted tulumaks on samuti 29 protsenti. Eelnõu kohaselt vabastatakse tulumaksust investeeringud, kahjumid võib viie aasta jooksul edasi kanda järgmisse aastasse. BNS

Hetkel kuum