31. oktoober 1996 kell 22:00

Eesti piimatooted jõuavad brasiillaste lauale

Suurim Eesti juustutootja AS Võru Juust loodab märkimisväärsetes kogustes juustu eksportida Brasiiliasse suvel, kui Eestis on piisavalt juustu valmistamiseks sobivat piima, Brasiilias samal ajal aga jahedam periood. «Oleme rohkem kui aasta selle nimel tööd teinud,» ütles Võru Juustu tegevdirektor Heiki Pensa.

Pensa sõnul müüb Võru Juust praegu ligi 60 protsenti oma aastatoodangust Eestist välja, peamiselt Venemaale. Võru Juust toodab aastas umbes 2500 tonni juustu.

«Brasiilia on üks suuremaid piimapulbri ostjaid maailmas, sealsele turule pääs on meile strateegiliselt väga oluline,» lisas ASi Põlva Piim kommertsdirektor Aivar Häelm. Tema sõnul oleks Põlva Piimal üksi olnud väga keeruline Brasiiliasse piimapulbrit pakkuda, kontserni Ühinenud Meiereid kaudu on seda hõlpsam teha.

«Koos Mulgi Meieri ja Paide piimakombinaadiga suudame pakkuda aastas 15 000 tonni piimapulbrit ja see on küllalt atraktiivne kogus,» märkis Häelm. Tema sõnul võib Lõuna-Ameerikas saada piimapulbri eest üsna head hinda, sest seni on Brasiilia põhiosa imporditavast piimapulbrist ostnud Euroopa Liidu riikidest, kus on küllaltki kõrge hinnatase.

Ühinenud Meiereid üritab piimatoodetega pääseda ka Mehhiko turule. Esmalt tuleb saada aga luba sealse veterinaarteenistuse käest. «Mehhiko ostab aastas sisse ligi 300 000 t piimapulbrit ja on samuti üks maailma suuremaid piimapulbri tarbijaid,» ütles Aivar Häelm.

Eesti piimatööstustel on kavas lähiajal ühiselt osaleda mõnel suurel Brasiilia toidumessil, et tutvustada siinseid tootmisvõimalusi ja pakkuda hulgifirmadele oma kaupa.

Hetkel kuum