14. november 1996 kell 22:00

Tallinnas oli paleepööre

Valimisliit Tallinn, keskerakonna liit, vene partei Eestis ja ühendatud rahvapartei liikmed valisid eile õhtul volikogu uueks esimeheks Edgar Savisaare. Selleks ajaks olid parempoolsed saalist lahkunud.

Priit Vilba ütles, et ju koonderakonna juht Tiit Vähi ja keskerakonna esimees Edgar Savisaar jõudsid Toompeal reformierakonna ning Parempoolsete ja Mõõdukate liidu kukutamises Tallinna linnavalitsuses ja volikogus eile kokkuleppele.

Üks usaldusväärne allikas teatas Äripäevale, et Vähi ja Savisaar kohtusid kolmapäeva õhtul, et viimistleda eile volikogus käivitunud stsenaarium. Algatus tuli valimisliidult Tallinn, arvestades ka seda, et koonderakond oli senises Tallinna ladvikus juhtpositsioonil, lisas allikas.

Reformierakonna Tallinna piirkonna liider Rein Voog ütles, et eile õhtul toimunu ei ole talle üllatus. Tema sõnul teinuks koonderakond ja keskerakond võimu võtmiseks mida tahes. Voogi sõnul ei saanud kaks nädalat tagasi Tallinnas võimule tulnud koalitsioon teha kokkuleppeid mitmes põhimõttelises küsimuses, mis puudutasid Tallinna linnavõimude senist tegevust ja linna edasisi arengukavu.

Mart Laari ütlusel moodustub nüüd 64liikmelises Tallinna linnavolikogus 24liikmeline tugev ja ühtne opositsioon. Laar lisas, et Tallinna linnapea ja volikogu esimehe ameti-Mercedeseid ei õnnestunud kahjuks maha müüa, nagu lubatud.

Kui Laari ja Vilba saatus oli otsustatud, tegi keskerakonna liige Toivo Tootsen volikogule neljapunktilise päevakorra täiendamise ettepaneku, mis sisaldas ka uue volikogu esimehe ja linnapea valimist.

Selleks ajaks oli Laar kodukorra järgi volikogu istungi juhatamise üle andnud volikogu vanimale liikmele Sergei Kuznetsovile. Kuznetsovi kogenematus põhjustas mitmeti tõlgendatava olukorra, mida parempoolne koalitsioon tõlgendas reglemendi rikkumisena. Tootseni kõnepulti asumise ajal lahkuti Toivo Jürgensoni ja Rein Voogi eestvõttel saalist. Volikogu istung jätkus 39 liikme osavõtul.

Nii Savisaar kui ka Lepikson ütlesid, et lahkunud seltskond ei teinudki õieti katset milleski põhimõtteliselt kokku leppida. Ühe keskerakonna liikme sõnul püüti küll viimasel hetkel päästa, mis päästa annab, kuid oli hilja.

Kahe vene partei liidrid Nikolai Maspanov ja Viktor Andrejev ütlesid: «Me näitasime, et ilma meieta Tallinna ikka valitseda ei saa. Tallinna volikogu ja linnavalitsuse uute juhtide võimuletulek tagab, et me saame paremini kaitsta oma valijate huve.»

Äripäeva trükkimineku ajaks polnud veel selge, kas linnavolikogu kinnitas linnapeaks Robert Lepiksoni.

Hetkel kuum