20. november 1996 kell 22:00

Peeter Liiv vahetas usku

Eestisse jõudis New Age'i liikumine 1970. aastal. Peeter Liiv iseloomustab New Age'i kui silda ida ja lääne vaimsete õpetuste ja suundade vahel. Tema sõnul on umbes viiendik maakera elanikkonnast New Age'i liikumise pooldajad.

Selles usus pole jumalat, usutakse inimesse enesesse. New Age'i liikumine tegeleb inimesega ja püüdleb vaimse puhtuse poole. Selleks on mitmeid võimalusi nagu mediteerimine, jooga, ennustamine ja tervendamine.

New Age'i vaenlased on ristiusklikud. «Mis usk see on, kus pole jumalat,» pahandab üks Oleviste koguduse liige.

Eestis muutus New Age'i liikumine populaarseks 5-6 aastat tagasi. 1990. aastal hakkas Peeter Liiv välja andma ajalehte Päikesetuul. Tänaseks on leht kinni pandud. «Ajaleht kannatas ka sellepärast, et ta ilmus enamiku ajast ühemehelehena,» räägib Liiv. «Toimetuse palkamiseks polnud raha ja tegelikult poleks ma ka vist leidnud vastavate teadmistega inimest.»

Praegu on New Age'i liikumine Eestis Liivi väitel soiku jäänud. «Minu suured plaanid on vastu taevast lennanud,» tunnistab ta.

1992. aastal avas Liiv New Age'i kaupluse Tallinnas. Tänaseks on kauplus end küll veidi laiendanud, kuid Liiva sõnul pole kaupluse tulevik eriti helge. «Maja omanik teeb meiega lepinguid kolme kuu kaupa ja ähvardab üüri tõsta,» räägib Liiv. «Kui ta seda tõesti peaks tegema, tuleb meil midagi odavamat otsida.»

New Age'i poes käivad igasugused inimesed -- sõdurid, pensionärid, noored tüdrukud, kunstiinimesed. «Meil on kindel ostjaskond ja huvilised,» väidab Liiv. «Jõulude ajal saavad nad siit väga eksootilisi kingitusi.» Liivi sõnul kaubeldakse kõige enam raamatute ja õlidega. Kuus müüakse kaupu keskmiselt 30 000 krooni eest.

Üks New Age'i poe endine müüja leiab, et poe asukoht ja väljanägemine vastavad täpselt selle sisule. «Eks siin igasugust kahtlase väärtusega kraami müüakse,» lisab ta.

Peeter Liivi arvates võib igaüks teha seda, mida ta õigeks peab. «Tuleb vaid hoiduda fanatismi sattumast ja mitte libastuda uususundite libedal teel,» räägib ta.

«Mina leian, et ristiusk on ohutum ja sellepärast ma New Age'ist enam ei vaimustugi,» lausub Liiv.

New Age'i poes saab huviline lasta endale ka tulevikku ennustada ja horoskoobi koostada. Selleks on mitmeid võimalusi -- võib kasutada taro-kaarte või ruunikive.

Peeter Liivi sõnul on ennustamine üpris lihtne. «On olemas põhiolukorrad ja tavaliselt on teada, mis neile eelneb või järgneb,» seletab ta. Peale kaartide tundmise peab ennustaja ka väga hästi inimesi tundma ja ise hea inimene olema, leiab Liiv.

«Sensitiiv saab inimest aidata vaid siis, kui inimene ise endaga tööd teeb,» ütleb Liiv. Vastasel juhul järgneb tagasilangus ehk kinnijooksmine, nagu Liiv seda nimetab.

«Inimesed surevadki sellepärast, et nad on kinni jooksnud,» märgib ta.

Hetkel kuum