8. detsember 1996 kell 22:00

RE Eesti Energia meelitab järjekordset Ameerika investorit

Duke Energy äriplaneerimise juht Harold B. Burnham lausus, et veel ei ole firma konkreetseid lepinguid sõlminud ega läbirääkimisi pidanud, kuid on huvitatud Eesti Energia kõikide üksuste erastamises osalemast. «Meie jaoks on tähtis, et erastamiseks oleks loodud vaba konkurents,» märkis ta.

Burnhami sõnul jälgib Duke Energy, millised põhisuunad Eesti riik Eesti Energia erastamiseks vastu võtab ja üritab siis integreerida oma teadmised ja kogemused Eesti energeetikamajanduse arendamisse. «See on aga siinsete inimeste valik, mismoodi nad tahavad edasi minna,» lausus Burnham.

Majandusministeeriumi asekantsler Arvi Hamburg ütles, et Duke Energy esindaja on praegu siin rohkem eelluuret tegemas. «Nad on kuulnud, et siin Eesti Energia erastamiseks läheb ja on kuulnud teise Ameerika firma NRG Energy plaanidest,» lausus Hamburg. Eks nemadki tahavad olla asjaga kursis ja võimalik, et teevad pakkumuse, lisas ta.

Hamburgi sõnade kohaselt ei ole Duke Energy veel teatanud, et on mingi konkreetse objekti erastamisest huvitatud.

Duke Energy emafirma Duke Power on USA mõjukas energeetikafirma, mille käive oli 1995. aastal 4,68 miljardit dollarit ning netokasum 715 miljonit dollarit.

Kaks nädalat tagasi ostis Duke Energy USA suurima maagaasijuhtme omaniku Pan Energy. Ühinenud firma koondkapital on 23 miljardit dollarit.

Eesti Energia erastamise vastu on peale Ameerika firmade huvi tundnud veel Soome Imatran Voima (IVO), Rootsi Vattenfall ja Saksa PreussenElektra. Ameerika firma NRG Energy on huvitatud Eesti ja Balti elektrijaamade baasil ühisfirma loomisest.

Eesti riik on NRG Energyga sõlminud arengu ja koostöö kokkuleppe projekti. «Praegu on dokument justiits- ja rahandusministeeriumis kooskõlastamisel,» kinnitas Hamburg. «Kuna majandusminister Jaak Leiman on praegu Eestist ära, on esimene aeg 17. detsember, mil seda projekti saab valitsuses arutada.»

Saksa PreussenElektra on küll väljendanud enda huvi ja valmisolekut Eesti Energia erastamisemiseks, kuid konkreetseid pakkumisi pole teinud. IVO ja Vattenfall on huvist Eesti Energa erastamise vastu kirjalikult teatanud.

Hetkel kuum