22. detsember 1996 kell 22:00

Millal on õige aeg pidada töötajatega palgaläbirääkimisi?

Momendil langevad palgaläbirääkimised tõepoolest aastavahetuse kanti. Meil on 1. jaanuarist kõigil uued palgad. Üldine palgatõus on umbes 20%.

Elu on ikka tunduvalt kallimaks läinud. Tahaks inimestega, kellega ma töötan, veel koos jätkata. Kaadri voolavust ma eriti ei poolda, parem maksan nad hästi kinni.

Eks vaene juht peab eluaeg nurinat kuulma -- keegi ei ole ju palgaga rahul.

Palgaläbirääkimisi pidasime novembris. Me ei arva, et see peaks sattuma juuni või juulikuu peale. Me müüme lihatooteid ja suvel on lihatoodete müük 25-- 40% talvega võrreldes väiksem. Inimestel on praegu käed-jalad tööd täis -- see justkui õigustab ka ennast. Kui tehakse rohkem tööd, siis peaks ka uuest aastast rohkem palka saama.

Juhtivtöötajad on eelnevalt koos asjad paika pannud. Väga raske on hakata iga laadijaga palgaläbirääkimisi pidama. See kasvaks vist üle pea.

Loomulikult tuleb tööandjal elukalliduse indeksiga kaasas käia. Nagu Eesti Panga ennustused ütlevad, on see järgmisel aastal vist 10-- 12%. Oleme mõelnud, et korraga palgatõstmist ette ei võta ja läbirääkimisi ei pea, küll aga teeme seda veidi diferentseeritumalt. Palkade liigutamine käib aasta läbi.

Meil on juba kolmandat aastat nii välja kujunenud, et korrigeerime aasta lõpus palka. Keskmiselt tõstame sel aastal palka 20--25%.

Eelkõige lähtume firma võimalustest. Teiseks peame olema kursis analoogsete ametikohtade palkadega, et püsida tööjõuturul konkurentsis.

Meil ei ole kindlat aega, millal palgaläbirääkimisi peetakse. Seda tehakse erinevate töötajatega aasta läbi. Vahetevahel arvab mõni töötaja, et talle peaks rohkem maksma. Kaalume võimalusi ja oma tahtmisi -- vahel tõstame ja vahel ei tõsta. Siis inimene otsustab, kas ta soovib sama palgaga edasi töötada või mitte. Väga harva on palgaläbirääkimised alanud juhtkonna initsiatiivil.

Niisugust kommet meil ei ole, et uuest aastast hakkame jälle tõstma. Umbes pool palgast on meil seotud käibega ja käive tõuseb kogu aeg -- seega polegi kellelgi midagi öelda. Olenevalt sellest, kuidas inimene võib käivet mõjutada, on garanteeritud põhipalk 30--70%.

Firma arenedes muutub ka struktuur, nii vaatame ringi ka mõne inimese käibe protsenti. See ei pea alati tähendama otsest palgatõusu. Kui inimene satub näiteks müügist passiivsema koha peale, siis läheb tema põhiosa suuremaks ja käibe osa väiksemaks.

Hetkel kuum