5. jaanuar 1997 kell 22:00

Millist arengut prognoosite alanud aastaks oma ärialal?

Käesoleval aastal jätkub keldripoodide taandareng. Tarbijaskonna suhtumine kaupadesse muutub kaupade kvaliteedist rohkem sõltuvaks, ühesõnaga hakkavad inimesed järjest meelsamini otsima kvaliteetsemat kaupa.

Seetõttu ei suuda väiksemad kauplused varsti enam konkurentsi pakkuda suurematele kauplustele, küll aga kindlama äriideega kauplustele. Samas miks ka mitte korrastatud turgudele.

Korrastatud turg on täiesti normaalne nähtus Eesti ühiskonnas ja ma loodan, et diskussioon turgude ümber jõuab sel aastal teatud sadamasse ning tekib igapidi terve konkurents poodidega. Tingimused peavad saama mõlemale poolele võrdseks, küsimus on ainult selles, kes suudab müüa tarbijale kiiremini, mugavamini ja paremat kaupa.

Tõenäoliselt jätkub ühinemise ja liitumise protsess kauplusekettide, ühenduste jms näol.

Jätkub ka liitude areng, erinevate juriidiliste isikute koostöö kaubandusturu korrastamiseks, et oleks selged jooned hulgikaubanduse, jaekaubanduse ja turul kauplemise vahel.

Kaubanduse jaoks on väga tähtis, et Eesti oleks avatud, et ta oleks osa avatud turust, kus me kõik oleme ja kuhu hakkavad üha rohkem kuuluma Läti ja Leedu, osa Venemaastki ning Euroopast. Me ikkagi laieneme ja meie turg ei ole ainult väike Eesti.

Tallinna Kaubamaja hakkab aasta algusest tihedat koostööd tegema Tartu Kaubamajaga, et tekitada mõlema kaubamaja efektiivsuse suurendamiseks sisseostusünergia ühelt poolt ja turunduse, marketingi ja ka mõistuse sünergia teiselt poolt.

Aprillis-mais avame oma kaupluse Helsingis.

Tahame pakkuda igal pool taskukohast ja moekat kvaliteetkaupa ning laiendada veelgi sortimenti ja parandada teenindust.

Börsi seisukohast looda-me, et sel aastal jätkub aktsiaturu areng informatsiooni osas, mis on turuosalistele kättesaadav.

Esimese sammuna selles suunas näeksin börsil noteeritud ettevõtete arvu suurenemist, sest praegusel hetkel börsi vabaturul kaubeldavad ja üldse börsil mittekaubeldavad ettevõtted ei ole kohustatud informatsiooni avalikustama ja see kindlasti mingil määral pidurdab väärtpaberituru arengut.

Samuti loodame, et lisaks nendele ettevõtetele, mis juba turul on kaubeldavad, lisandub uusi ettevõtteid, lisandub uusi fonde, mis kindlasti aitab kaasa turu likviidsuse kasvule, kuna suureneb väikeinvestoritele sobilike instrumentide arv.

Möödunud aastal toimus murrang arvutimaailmas, mida kinnitab esmakordne koduarvutite ostubuum. 1996. aastal saime ka esmakordselt tõsisemalt rääkida tõepärasest statistikast arvutituru kohta. Numbrid näitavad 50% kasvu! On alust arvata, et arengutempo ainult kiireneb. Oluline põhjus on see, et kõrvuti elukalliduse tõusuga on infotehnoloogiatoodete hinnad üldiselt hoopis langenud. Suur osa madalas hinnas on arvutifirmade hinnasõjal. Kui aga hinnasõjas tuuakse ohvriks teeninduse kvaliteet, ei pruugi see kliendile sugugi kasulik olla. Teenindus ja selle kvaliteedi garantii muutuvadki 1997 aasta Eesti arvutituru märksõnadeks.

Hetkel kuum