21. jaanuar 1997 kell 22:00

Ritabell saladusteloori all

Millal täpselt Ritabell turule tuleb, ei tea täpselt keegi. Edukaks stardiks peab Ritabell aga kulutama kõvasti kampaaniaraha, millest loodavad oma osa mitmed reklaamifirmad.

Anu Uuemõis reklaamiagentuuri Kontuur meediaosakonnast usub, et Ritabelli tulek saab võimalikuks veebruari lõpust, mil võiks alata ka reklaamikampaania.

Agentuuri ZOOM projektijuhi Priit Isoki ütlusel valitakse uuele sideoperaatorile reklaamikampaania tegija jaanuari jooksul.

Kuu lõpuni on Eestis ka Ritabelli inglastest välispartnerid, kes tegelevad õige agentuuri ja turustusstrateegia valimisega.

Ritabelli juhatuse esimees Olav Vilborn ei soovinud firma turuletulekut kommenteerida. «Me teame, aga ei ütle, millal tegevust alustame,» räägib Vilborn. Madalat, no comments-liini hoiab ka Ritabelli peadirektor Toomas Peek.

Möödunud aasta novembris jagas Ritabell Tallinnas telemessil ankeete ja hõikas välja, et Levicomi ja Millicom Internationali loodavas Ritabelli võrgus saab helistada juba aastavahetusel.

Lootusi oli veelgi, kuid RETi keskuse juurde planeeritud kõrge sidemast on siiani püsti ajamata, elekterside inspektsioonist pole antud luba ühegi Ritabelli tugijaama käikuandmiseks.

Skeptikute sõnul võib bravuurikalt alustatud mobiilsideprojekt jäädagi pelgaks sõnakõlksuks sarnaselt Levicomi alustatud, aga soiku jäänud kogu Tallinna katva kaabeltelevõrguga.

«Ehk räägime paari nädala pärast. Meil on ühe PR-firmaga leping, nemad teavitavad siis, kui vaja,» jääb Vilborn kidakeelseks.

«See on hea taktika, teha asi põnevaks ja mitte rääkida. Samas imet ju ei juhtu, tuleb väike firma, mis hakkab mobiilsideteenust osutama Tallinnas ja ehk veel mõnes linnas,» kommenteerib ASi Eesti Mobiiltelefon turndusdirektor Urmas Kõiv Ritabelli senist tegevust.

Ritabelli heaks töötavad Briti reklaamispetsid nõuavad meediamüügifirma Datum Optimum tegevdirektori Aare Ristali kinnitusel meediaplaani koostamisel suurt täpsust. «Peame väga täpselt argumenteerima oma plaane Ritabelli kampaania osas,» selgitab Ristal.

Ritabelli välispartner, ligi 30 mobiilivõrgus opereeriv Luksemburgi maksuparadiisis registreeritud Millicom International Cellular SA on siiski väidetavalt asja tõsiselt kätte võtnud ja otsustanud projekti ellu viia.

Ritabelli enamusaktsiate omaniku ASi Levicom juhatuse esimehe Tõnis Paltsi kinnitusel seisneb kahe firma partnerlus selles, et oskusteave ja suuremalt jaolt ka finantsid tulevad Millicomilt. «Rahvusvahelise kogemuse poolest oleme tänu Millicomile väga tugevad,» lausus Palts.

Urmas Kõivu ütlusel määravad operaatori tugevuse põhiliselt telefonivõrgu suurus ja välisriikidega sõlmitud lepingud, mis lubavad ühe operaatori telefone kasutada teises võrgus. «EMT-le nad esialgu arvestatavat konkurentsi pakkuma ei hakka, pigem võistlevad Radiolinjaga,» usub Kõiv.

Paltsi kinnitusel ehitatakse praegu paralleelselt võrgu loomisega ka Ritabelli peakorterit Tallinnas Jõe tänaval.

Eesti Telefoni võrguteenuste talituse direktori Jaak Ulmani sõnul testib Ritabell oma sidevõrku juba alates eelmise aasta detsembrist. «Meie oleme kanalid andnud, et nad saaksid oma võrgu Eesti Telefoni omaga ühendada,» märgib ta.

Kõigi kolme mobiilioperaatori võrgust lähtuvad telefonikõned peavad kontsessioonilepingust tulenevalt oma levi ühes etapis läbima ka Eesti Telefoni võrku.

Eesti mobiiliturule mahub ainult kaks tegijat, prognoosib Radiolinja turundusjuht Andrus Hiiepuu tulevikus mitmeid operaatorite ühinemisi.

Hetkel kuum