11. veebruar 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Meediafirma AS Trio LSL kaalub võimalust kaasata ettevõttesse täiendavaid investeeringuid. Trio üks omanik, Kuku Raadio juht Rein Lang ütles, et aktsiate müük selgub kahe nädala jooksul.

Trio teine aktsionär, Eesti Ekspressi vastutav väljaandja Hans H. Luik on varem öelnud, et oma osalust kolme raadiojaama haldavas ettevõttes tahab maha müüa aktsionäride kolmas pool. Trio kolmas omanik, ASi Matrix Audio juhatuse esimees Koit Saarmäe on aga kinnitanud, et tema oma aktsiaid maha müüa ei kavatse.

Lang ei nõustunud kommenteerima, kas plaanitakse firma omanikeringi muutmist või täiendamist, öeldes vaid, et meediaettevõttesse on kõik soodsad investeeringud teretulnud. ETA

ERA Pank avab 1. mail Tallinnas Estonia puiesteel Põhja-Eesti regiooni keskuse.

Noormetsa sõnul on tööde ligikaudseks maksumuseks planeeritud kuni 15 miljonit krooni, mida finantseerivad ERA Pank ja kindlustusselts Polaris.

Noormets ütles, et hoones saavad peale panga esindusruumid nii kindlustusselts Polaris, AS ERA Liising kui ka teised valdusühingusse Pro Invest kuuluvad firmad. BNS

Hansa Kindlustus sai jaanuaris kindlustuspreemiaid 2,6 miljonit krooni.

Hansa Kindlustuse tegevdirektor Olavi Laido ütles, et Hansa Kindlustus prognoosib aastaseks preemiate mahuks 20--21 miljonit krooni.

Laido ütles selle aasta plaane kommenteerides, et Hansa Kindlustus plaanib elukindlustusteenuse pakkumist oma klientidele koostöös mõne teise kindlustusseltsiga.

Hansa Kindlustus maksis jaanuaris hüvitisi 0,1 miljonit krooni. BNS

Valitsus saatis riigikogule ratifitseerimiseks Eesti ja Saksamaa vahel sõlmitud tulu- ja kapitalimaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu.

Justiitsminister Paul Varul ütles eile ajakirjanikele, et see on tüüpiline topeltmaksustamise vältimise leping, mis soodustab riikide kaubavahetust.

Eesti on seni alla kirjutanud sellistele lepingutele 13 riigiga, 11 lepingut on jõustunud. BNS

Valitsus ei toeta tööhõive sihtkapitali loomist sellisel kujul, nagu esitas riigikogu mõõdukate fraktsioon, vaid eelistab sotsiaalprobleemide tekkides maksta toetust otse omandireformi fondist.

Justiitsminister Paul Varul selgitas eile ajakirjanikele, et valitsus on nõus ettevõtete pankrotistumisel toetusi maksma otse omandireformi fondist. Varuli hinnangul ei oleks sel juhul toetussummad ka protsentuaalselt piiratud, nagu näeb ette mõõdukate eelnõu.

Mõõdukad pakuvad selliste sotsiaalküsimuste, nagu Orul ja Võhmas on tekkinud, lahendamise lihtsustamiseks taastada valitsuse käsutatav tööhõive sihtkapital, kuhu laekuks viis protsenti erastamistuludest. BNS

Valitsus eraldas teisipäeval linna- ja vallaeelarvetele 1997. aasta riigieelarve kuludeks ettenähtud vahendid.

Rahandusminister Mart Opmann ütles, et riigieelarvest tulenevalt on kohalikele omavalitsustele ette nähtud hulk toetusi.

Valitsus eraldas eile kokku 687 miljonit krooni kohalike omavalitsuste tulubaasi toetuseks. Opmanni teatel lisandub omavalitsuste tuludesse toetust vastavalt sellele, kui suur on tulubaas piirkonna ühe elaniku kohta. Eestis on keskmine tulubaas ühe elaniku kohta kohalikes eelarvetes 2102 krooni.

Valitsus kinnitas ka 40 miljoni krooni suuruse toetusfondi maavanematele, mida need saavad kasutada mitmesuguste ürituste korraldamiseks.

Investeeringute toetuseks eraldas valitsus kokku 120 miljonit krooni, millest 40 miljonit oli eelnevalt kohalike omavalitsustega kokku lepitud, märkis Opmann.

Otse laekub kohalike omavalitsuste eelarvetesse 56 protsenti füüsilise isiku tulumaksust ja pool maamaksust.

Eesti selle aasta riigieelarve maht on 12,5 miljardit krooni. BNS

Järjekordne välismaine ajakirjandusväljaanne -- USAs ilmuv National Review -- maalib Eestist pildi kui ideaalilähedase majandusega riigist.

Kujutage endale ette võrdsete maksude, stabiilse valuuta, imporditollideta, tasakaalustatud eelarve, kauni ajaloolise pealinna, puutumata randade, moodsast tehnikast rikkumata põllumajanduse ja tugeva demokraatiaga Euroopa Liitu pürgivat riiki, kirjutab National Review artiklis «Vabade inimeste maa». BNS

Eesti maavanemad on majandusminister Jaak Leimanni sõnul põhimõtteliselt nõus valdade ühendamise kavaga, mis sisaldub valitsuse poolt elluviidavas haldusreformis.

Leimann ütles eile pärast kohtumist maavanematega, et kohalikud võimud on haldusreformi suhtes positiivselt häälestatud. BNS

Itaalia ärimees Ernesto Preatoni võis kasutada Eesti Merelaevandusele erastamispakkumust tehes konkurendi ESCO Holding salajast informatsiooni.

Eesti Päevalehe andmeil oleksid algse kava järgi pidanud Eesti Merelaevanduse tegevjuhtkonna firma ESCO Holding poolt tehtavat ostupakkumust pidanud finantseerima Carnegie AB ja Preatonile kuuluv Ernesto Preatoni Agentuur.

Tegelikult tegi Preatoni erastamispakkumuse eraldi talle kuuluva Idapoole Äriagentuuri kaudu.

Finantseerimise korraldaja Rootsi investeerimispank Carnegie edastas Preatonile ESCO Holdingu koostatud salajase memorandumi, mis kirjeldas Eesti Merelaevanduse olukorda ja erastajate tulevikuplaane. Pärast memorandumi kättesaamist Preatoni ja ESCO Holdingu kontaktid katkesid.

Preatoni ise ei eita info saamist, kuid ütles, et ei ole seda erastamisel kasutanud.

Erastamisagentuuri pressiesindaja Marko Kadanik ütles, et agentuur ei saa seda kuidagi takistada. «Põhimõtteliselt ei ole see meie probleem, erastamisagentuur on lihtsalt müüja,» lisas ta. BNS

Hetkel kuum