16. veebruar 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Tallinna farmaatsiatehase käive oli möödunud aastal 159,8 mln kr ehk 48,5% rohkem kui 1995. aastal.

Farmaatsiatehas teatas börsile, et äritulud olid mullu 162,2 mln krooni, suurenedes aastaga 24,7%.

Farmaatsiatehase ärikulud moodustasid 119,7 mln krooni. Ärikasum oli möödunud aastal 42,6 mln krooni ehk 50,6% rohkem 1995. aastast.

Firma kasum enne maksustamist oli 39,3 mln ning puhaskasum 29,4 mln krooni. BNS

Analüütikute hinnangul on börsil noteeritud ettevõtete kasumiprognooside põhjal Eesti aktsiaturul tänavu veel tõusuruumi.

Hoiupanga vanemanalüütik Martti Singi ütles, et kasumiprognoose arvesse võttes on aktsiate hindadel sel aastal veel tõusuruumi.

Ühispanga analüütik Urmas Simson väitis, et ka tema näeb Eesti väärtpaberiturul sel aastal tõusuruumi, eelkõige uute turule tulevate ettevõtete suhtes.

Hansapank on prognoosinud tänavu kontserni puhaskasumiks 320 mln, Forekspank 75 mln, Tallinna Pank 87,3 mln, Hoiupank 140 mln ja Ühispank 105,8 mln krooni. EVEA pank ennustas brutokasumiks 13 mln kr.

Tallinna farmaatsiatehas prognoosib ettevõtte aastakasumiks 38,5 mln krooni ning arvutifirma Pennu I poolaasta kasumiks 7 mln kr. BNS

Seitse Baltimaade panka jagavad eelmise aasta lõpu seisuga peaaegu poolt kohalikust pangandusturust.

Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis ütles reedel EMORi turunduspäeval, et eelmise aasta lõpu seisuga kuulus bilansimahu suuruselt Hansapanga grupile 11 protsenti Balti pangandusturust.

Kuueprotsendiline turuosa kuulus nii Leedu Maapangale, Eesti Hoiupangale kui Läti Parex-pangale.

Viieprotsendiline turuosa oli Leedu Hoiupangal, Eesti Ühispangal ja Läti Unibankal. Ülejäänud 53 pangale kuulub 56 protsenti turust.

Mõis ütles, et läbi löövad suured pangad, et olla edukas, tuleb kasvada. BNS

Ligi 80% Eesti arvutituru nõudlusest rahuldavad kolm suurt kohalikku tootjat: Microlink, Pennu ja Astrodata.

Pennu Computer Technology müügijuht Harro Kalda ütles EMORi turunduspäeval, et Microlinkile kuulub pool arvutiturust, talle järgnevad Pennu ja Astrodata, millele jääb umbes 30 protsenti turust.

Microlinki eeliseks on Kalda sõnul see, et ta on üks vanemaid Eesti arvutiturul tegutsevaid firmasid ning seega on loonud endale soodsad tingimused ning oskuslikult planeeritud majandustegevusega kindlustanud liidripositsiooni.

Pennu on oma positsiooni turul kindlustanud tänu kvaliteetsele toodangule, konkurentsivõimelistele hindadele ning heale teeninduskultuurile, ütles Kalda. Samuti on Pennu loonud väga laia ja tõhusa müügivõrgu, teenindamaks kõiki Eesti piirkondi. Tähtsa momendina märkis Kalda Pennu aktsiate emiteerimist börsi kaudu.

Eesti arvutiturg on Kalda sõnul viimase paari aasta jooksul väga kiiresti kasvanud. 1994. a ennustati müügiks umbes 15 000 arvutit aastas ja 1995. a juba 50 000 -- mis kujunes vaid pooleks prognoositust. 1996. a lõpuks on pakutud müügiks 30 000--35 000 arvutit. BNS

Estonian Air ja Ukraina lennundusvõimud saavutasid kokkuleppe, et Estonian Air jätkab regulaarreise Kiievisse talvise lennuplaani lõpuni.

Estonian Airi asepresident kommertsalal Toomas Leis ütles, et Eesti ja Ukraina kiiresti arenevad majandussidemed tingivad ka vajaduse Tallinna ja Kiievi vahelise otseühenduse järele.

Leisi sõnul on läbirääkimised suvise lennuplaani ja lennuõiguste üle alles käimas.

Talvine lennuplaan kehtib 29. märtsini ja suvine hakkab kehtima 30. märtsil.

Estonian Air lendab Kiievisse kolm korda nädalas. BNS

Kinnisvaraeksperdid hindavad Tartu linna reedel müüki pandud kesklinna kaubahalli väärtuseks 20--40 mln kr.

ASi Kinnisvaraekspert Tartu büroo juhataja Mirja Adler ütles, et kaubahalli ruutmeetri hind võib orienteerivalt olla 7000--8000 kr.

Kinnisvarafirma Eravara juhatuse esimehe Andrus Kozlovi hinnangul võiks kesklinna kaubahall maksta 20--25 miljonit krooni.

Barclay Kinnisvara maakler Raul Kolk ütles, et kaubahalli väärtuse määrab ära puhastulu aruanne.

Tartu linn kuulutas eelläbirääkimistega pakkumise kaubahalli ostuks välja reedel. Enampakkumisele lähevad kõik kaubahalli aktsiad. Aktsiate müügil on pakkumiste hindamisel määravaks ostuhind. Võrdsete pakkumiste korral eelistab linn suurema investeeringu ja parema äriplaani pakkujat ning ostuhinna tasumise lõplikku tähtaega. Pakkumisi kaubahalli ostuks võib esitada 30. aprillini. BNS

Põllumajanduse ja maaelu krediteerimise fondi nõukogu kinnitas neljapäeval kevadtööde laenutaotluste laekumise tähtajaks 15. märtsi.

Fondi tegevdirektor Margus Veskimäe märkis, et esialgseid taotlusi on laekunud umbes 60 mln krooni ringis.

Kevadkülvi laenu tingimused kinnitas fondi nõukogu jaanuaris. BNS

Tallinna linnavalitsus esitab volikogule kinnitamiseks linna hoonete väljarentimise uue, vähembürokraatliku korra.

Linnapea Robert Lepiksoni sõnul lähtub linnavalitsuse pakutud rendikord uutest printsiipidest. «Kui seni kontrollisid, otsustasid ja kooskõlastasid rentimist mitmesugused komisjonid, siis uus kord seda enam ette ei näe,» ütles Lepikson reedel pärast linnavalitsuse istungit.

Lepikson kinnitas, et ametnik ei saa uue korraga piiramatut võimu. «Teda kontrollib avalikkus. Korras on nõue, et rentnikud leitakse enampakkumisel, mille tulemused tuleb avalikustada,» ütles linnapea.

Pakkumise tulemuste avalikustamise järel on linnal õigus võitjaga leping sõlmida alles viie päeva pärast. BNS

Hetkel kuum